آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ ۱۸:۳۰:۱۳
امروز : جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - 2019/06/21 - ۰۲:۳۰:۰۲
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۷
150 میلیارد ریال ‌برای مرمت بنای تاریخی عمارت ملک بوشهر تصویب شد

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر با اشاره اینکه طرح مرمت تکمیلی عمارت تاریخی ملک بوشهر تهیه شده است گفت: برای اجرای این طرح ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب شده است.

به گزارش خبرگزاری محار از بوشهر، نصرالله ابراهیمی عصر امروز در نشست برنامه‌ریزی برای احیاء و بازسازی عمارت تاریخی ملک به قدمت تاریخی این بنا پرداخت و اظهار داشت:این عمارت که به صورت مجموعهٔ ساختمانی متعلق به یک قرن قبل  و مربوط دوره قاجار است.

وی با اشاره به ثبت این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی کشور افزود: طرح احیاء این بنای تاریخی مدت‌ها تهیه شده که به سبب سکونت عده‌ای در آن مشکلاتی ایجاد کرده که با تلاش سازمان‌های .حمایتی مشکلات این افراد برطرف می‌شود

 معاون میراث فرهنگی استان بوشهر با بیان اینکه شیوه ساخت عمارت تاریخی ملک برگرفته از معماری ‌ایرانی، اروپایی است افزود: عمارت تاریخی ملک حدود 25 هزار مترمربع زیر بنا دارد و شامل شاه نشین، حمام عمومی، اصطبل، خانههایی مربوط به خدمه، آشپزخانه و بخشی هم به انباری اختصاص داشته است.

ابراهیمی با اشاره به آغاز مرمت و بازسازی این عمارت تاریخی بیان کرد: طرح مرمت تکمیلی عمارت ملک تهیه و برای اجرای این طرح  150  میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر مشارکت و حضور بخش خصوصی و موسسه اقتصادی  برای احیای این بنای تاریخی گفت: بنای تاریخی عمارت ملک به کانونی فرهنگی و توریستی برای استفاده گردشگران و کسانیکه به تاریخ بوشهر علاقه دارند، تبدیل می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: عمارت تاریخی ملک با همکاری برخی از دستگاههای حمایتی افرادیکه در آن سکونت دارند تخلیه  می‌شود تصریح کرد:  افرادیکه در این عمارت قدیمی سکونت داشتند با همکاری دستگاههای حمایتی استان  سکونت آنها ساماندهی میشوند.

ناصر امیرزاده با اشاره به مقاوم سازی و استحکام بخشی عمارت ملک افزود: پس از تخلیه افرادی که در این بنا سکونت دارند، عملیات استحکام بخشی و مرمت آن آغاز می‌شود.

وی از ثبت عمارت تاریخی ملک در فهرست آثار ملی خبرداد و بیان کرد: عمارت تاریخی ملک  با توجه به جایگاه و قدمت تاریخی آن در سال 1377 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

امیرزاده با بیان اینکه عمارت تاریخی ملک همواره مورد توجه گردشگران است  تصریح کرد: تلاش می‌شود با احیا و ساماندهی آن مورد توجه هرچه بیشتر گردشگران و مردمی که به تاریخ استان بوشهر علاقهمند هستند، قرار گیرد.

انتهای پیام/ش

 

کد خبر 10338
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم