آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۲۱:۱۵:۱۴
امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - 2019/04/20 - ۲۱:۳۲:۲۹
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
شهرداری‌های استان بوشهر 6.1 میلیارد ریال به کتابخانه‌‌های عمومی پرداخت کردند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با بیان اینکه پرداخت سهم نیم درصدی شهرداری‌ها سبب رونق کتابخانه‌ها می‌شود گفت: در یکسال گذشته شهرداری‌های استان بوشهر ۶.۱ میلیارد ریال به کتابخانه‌ها پرداخت کرده‌‌اند.

به گزارش خبرگزاری محار از بوشهر، سیدعلی هاشمی صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با گرامیداشت بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از انتخاب شعار این دوره خبر دادو اظهار داشت: شعار «حال خوش خواندن» به عنوان شعار بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران انتخاب شده است.

وی، با اشاره به برگزاری برنامه‌های برنامه‌های هفته کتاب در استان بوشهر بیان کرد: با تشکیل ستاد هفته کتاب و کتاب‌خوانی، برای برگزاری 430 برنامه فرهنگی برنامه‌ریزی شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر برگزاری نشست‌های تخصصی، کتابخانه‌ای  و مدرسه‌ای را از جمله برنامه هفته کتاب در استان بوشهر دانست و تصریح کرد:در این هفته ضمن رونمایی از کتاب‌های جدید، جمع‌خوانی کتاب،مسابقات کتابخوانی، خلاصه نویسی، قصه گویی و دیگر برنامه‌های فرهنگی برگزار می‌شود.

هاشمی نشست با امام جمعه بوشهر را از دیگر برنامه‌ها دانست و تصریح کرد: در این هفته همایش بزرگ کتاب‌داران برگزار و از کتابخوانان برتر تجلیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در این هفته دومین نشست تخصصی علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار می‌شود افزود: در استان بوشهر 64 کتابخانه عمومی فعال است که در آنها 875 هزار جلد کتاب در بخش‌ها و حوزه‌‌های گوناگون وجود دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر از عضویت 34 هزار و 500 نفر در کتابخانه‌های عمومی خبر داد و بیان کرد: گروه سنی کودک و نوجوان با 65 درصد بیشترین سهم عضویت کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر دارند و پس از آن گروه سنی جوانان با 23 درصد و میان‌سال با 13 درصد عضویت کتابخانه‌های عمومی استان دارند.

هاشمی با بیان اینکه میل به کتاب خوانی در دوره ابتدایی بیشتر از سنین دیگر است گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده 37 درصد از افراد میل به مطالعه کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

وی، با بیان اینکه تعداد کتابخانه‌های عمومی در استان بوشهر شش برابر شده است خاطر نشان کرد: قبل از انقلاب در استان بوشعر 11 کتابخانه عمومی وجود داشت که این رقم با افزایش شش برابری به 64 کتابخانه عمومی و 14 کتابخانه مشارکتی رسیده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر از کمبود کتابخانه عمومی در استان خبرداد و بیان کرد: حداقل باید در استان بوشهر 130 کتابخانه وجود داشته باشد و این در حالی است که 32 روستای این استان ظرفیت ایجاد کتابخانه عمومی دارند.

هاشمی تصریح کرد: اکنون 22 روستای استان بوشهر دارای کتابخانه عمومی هستند که بری تحقق برنامه چشم انداز 1404 همکاری مسئولان، خیران و اصحاب رسانه ضروری است.

وی، از تامین اعتبارات لازم برای توسعه زیرساخت‌های کتابخانه عمومی خبرداد و گفت: برای تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر 5.5 میلیارد ریال و برای ساخت، 20 میلیارد ریال امسال مصوب شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با اشاره به پرداخت سهم نیم درصدی شهرداری‌ها  به کتابخانه‌هاافزود: در یکسال گذشته شهرداری‌های استان بوشهر  6.1 میلیارد ریال سهم نیم درصدی خود را به کتابخانه‌ها پرداخت کرده‌‌اند.

هاشمی بیان کرد: سال گذشته 320 میلیون تومان و در 7 ماه امسال 296 میلیون تومان از سهم نیم درصدی شهرداری‌های استان بوشهر پرداخت شده است.

وی از افتتاح بزرگترین کتابخانه عمومی استان در دهه فجر امسال خبرداد و بیان کرد: این کتابخانه درکوی دواس دارای 95 درصد پیشرفت فیزیکی است که امسال 12 میلیارد ریال برای تکمیل آن تخصیص یافته است.

انتهای پیام/ش

کد خبر 12686
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم