آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ ۱۸:۳۰:۰۸
امروز : شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019/05/25 - ۰۸:۱۴:۱۳
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
غیبت ملی‌پوشان و بازیکنان خارجی در فصل جدید لیگ شطرنج

فصل جدید رقابت‎های باشگاهی شطرنج در حالی پیگیری می‎شود که غیبت ملی‎پوشان و عدم حضور بازیکنان خارجی در کنار تعداد کمِ تیم‎های شرکت‎کننده از نقاط ضعف این مسابقات است. 

به گزارش خبرنگار مهر، به واسطه تغییر ریاست سازمان لیگ فدراسیون شطرنج، تبلیغات زیادی برای بهبود شرایط برگزاری مسابقات باشگاهی این رشته به خصوص به واسطه ورود تیم ها و حامیان مالی جدید شد، با این حال فصل جدید لیگ شطرنج بدون حضور تیم های قوی و بسیاری از بازیکنان شاخص آغاز به کار کرد. 

هفته نخست مسابقات باشگاهی شطرنج از ۹ آبان آغاز و به مدت یک هفته در رشت پیگیری شد. تنها ۸ تیم برگزارکننده این رقابت ها هستند که در این میان سه تیم هیات لارستان، هیات آذربایجان شرقی و هیات همدان هم جزو هیات های استانی یا شهرستانی به حساب می آیند. علاوه بر این بسیاری از بازیکنان ملی پوش در ترکیب این تیم ها جایی ندارند. 

پرهام مقصودلو، پویا ایدنی، علیرضا فیروزجا، سیدمحمد امین طباطبایی، آرین غلامی و امیررضا پوررمضانعلی همراه با سارا سادات خادم الشریعه، میترا حجازی پور، مبینا علی نسب و آتوسا پورکاشیان ملی پوشانی هستند که در لیگ امسال غایب هستند.

این بازیکنان که بابت فصل گذشته لیگ شطرنج و همکاری با تیم های باشگاهی خود هنوز تسویه حسال مالی نکرده اند به خاطر کیفیت پائین تیم ها و مسابقات، حضور در لیگ دیگر کشورها یا مسابقات آزاد بین المللی را به حضور در رقابت های داخلی ترجیح داده اند به خصوص اینکه بر خلاف سال های گذشته، بازیکن خارجی هم در ترکیب هیچ یک از تیم ها حضور ندارد. 

همین موضوع باعث شده تا تنها ۵ استاد بزرگ و ۲ استاد بین المللی در لیگ ۹۷ شطرنج شرکت داشته باشند طوریکه بالاترین ریتینگ مربوط به احسان قائمی با ۲۵۳۳ واحد ریتینگ می شود. وی برای تیم سایپا بازی می کند.

در هر صورت، رقابت های لیگ شطرنج در سال جاری با این شرایط یعنی تعداد کمِ تیم ها، غیبت ملی پوشان و نبودِ بازیکنان خارجی آغاز شده است. شطرنج طی سال های گذشته به واسطه عملکرد انفرادی بازیکنان در سیر صعودی قابل توجهی داشت اما این شرایط و عدم مدیریت آن می تواند، روند صعودی را متوقف کند. به هر حال در شطرنج هم مانند دیگر رشته ها، مسابقات باشگاهی تاثیر مستقیم در عملکرد تیم ملی و معرفی استعدادهای جدید خواهد داشت. 

کد خبر 12703
منبع خبر : خبرگزاری مهر