آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ ۱۳:۴۵:۰۴
امروز : شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019/05/25 - ۱۵:۵۵:۱۶
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
ایستگاه‌های پایش زیست محیطی در جنوب استان بوشهر ایجاد می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با تاکید بر مقابله با آلایندگی‌های زیست محیطی ناشی از تاسیسات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در پارس جنوبی گفت: در این زمینه مرکز و ایستگاه‌های پایش زیست محیطی در جنوب استان بوشهر ایجاد می‌شود.

فرهاد قلی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دشتی با بیان اینکه 7.6 درصد اراضی استان بوشهر تحت پوشش حفاظت محیط زیست قرار دارد اظهار داشت: در استان بوشهر 8 منطقه زیست محیطی و 2 پارک ملی دریایی نایبند و دیر- نخیلو و 2 اثر طبیعی ملی کوه نمک و جزیره خارگو تحت حفاظت محیط زیست استان بوشهر برای زیست و زاد و ولد جانوران قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه این استان زیستگاه انواع جانوران است خاطر نشان کرد: در استان بوشهر انواع حیوانات و جانوران شامل پلنگ ایرانی، کل، بز، آهو، لاک‌پشت نادر نوک عقابی و سبز، انواع پرندگان و گونه‌های جانوری آبزیان زیست و زاد و ولد می‌کنند.

وی، از  مهاجرت انواع پرندگان نادر جهان به استان بوشهر خبرداد و بیان کرد: با سرد شدن مناطق سیبری و  استان‌های شمالی کشور جزایر و سواحل استان بوشهر در فصل پاییز و زمستان پذیرای انواع پرندگان نادر و کم‌یاب است.

قلی‌زاده از پایش پرندگان مهاجر خبرداد و تصریح کرد: عملیات پایش پرندگان و سرشماری آنان در مناطق حفاظت شده استان بوشهر آغاز شده و سرشماری پرندگان  در منطقه حله نیز بهمن ماه امسال تعیین شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به وضعیت آلایندگی مناطق پیرامونی صنایع و تاسیسات پارس جنوبی در شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر خاطر نشان کرد: آلایندگی جنوب استان بوشهر، معضل آلودگی آب و هوا ناشی از توسعه صنعتی شتابان بیش از ظرفیت منطقه سبب آلودگی و آلایندگی زیست محیطی  شده و رفاه و آسایش مردم را به خطر انداخته است.

وی، از تدوین برنامه جامع کاهش آلایندگی در منطقه جنوب استان بوشهر و حاشیه صنایع پارس جنوبی خبرداد و بیان کرد: در این راستا برای مقابله با آلایندگی‌های زیست محیطی ناشی از تاسیسات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در پارس جنوبی مرکز و ایستگاه‌های پایش زیست محیطی در جنوب استان بوشهر ایجاد می‌شود.

قلی‌زاده با بیان اینکه با استقرار دستگاه‌های مدرن ابتدا میزان آلاینده‌های تولید شده به روز و ساعت تشخیص داده می‌شود افزود: با این کار منابع آلاینده در حوزه صنایع، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها شناسایی و با صدور اخطاریه‌ها نسبت به جمع آوری مشکلات زیست محیطی اقدام می‌شود.

وی تاکید کرد: با تحقق این مهم  مستندات حقوقی فراهم می‌شود که با موعود مقرری که برای کنترل آلودگی‌ها ارائه در صورت عدم تمکین این مستندات  به دستگاه قضایی ارجاع می‌شود.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 14924
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم