آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ ۱۷:۳۰:۰۹
امروز : جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019/05/24 - ۰۳:۵۷:۲۵
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
اشتغال بومی‌ها مد نظر باشد/ لزوم حمایت از کالای داخلی

بوشهر - ترویج فرهنگ صلح و سازش، حمایت از کالای ایرانی و تاکید بر لزوم توجه به نیروهای بومی از نکات مهم مطرح‌شده در نماز جمعه بردخون، سیراف و کنگان بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدحسین رکنی حسینی در خطبه های این هفته نماز اظهار کرد: دین اسلام در همه ابعاد فردی و اجتماعی دارای برنامه ای جامع و هدفمند است که باید در تحکیم خانواده سبک زندگی اسلامی رعایت شود.

وی با بیان اینکه خانواده مهم ترین نهاد اجتماعی است، افزود: خاتواده زیربنای تمام فرهنگ ها و تمدن ها است و دین اسلام به عنوان مکتبی انسان ساز بیشترین توجه به آن دارد.

رکنی حسینی ازدواج را عاملی مهم برای تحکیم و ثبات کانون خانواده دانست و گفت: ازدواج باعث آرامش افراد است اما در این راه موانعی مانند تجمل گرایی و مصرف گرایی، چشم و هم چشمی های کاذب، مهریه های سنگین و مشکلات اقتصادی وجود دارد که مسؤلان باید اقدام کنند.

وی ابراز داشت: از زمان ازدواج چند میلیون دختر و پسر جوان مجرد گذشته اما به دلیل مشکلات قادر به تشکیل خانواده نیستند که موجب فساد و مشکلات اخلاقی در جامعه می شود.

امام جمعه بردخون خواستار توجه به سنت حضرت زهرا در زمینه ازدواج شد و گفت: بدهکاران و زندانیان مهریه افزایش یافته اند که این امر افسردگی و آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد.

خطیب جمعه بردخون ابراز داشت: از ۹ سال گذشته بارها در تریبون نماز جمعه گفته ام که دین اسلام با شادی مخالف نیست اما با همسایه آزاری مخالف است و در بردخون عده ای با پخش آهنگ باعث دلخوری مردم می شوند.

وی بیان کرد: اگر صدای قرآن یا دعا از بلندگو پخش شود عده ای معترض می شوند اما نسبت به صدای ارگ و آهنگ عکس العملی ندارند.

رکنی حسینی افزود: در این بردخون فقط امام جمعه باید با منکرات مخالفت کند چرا دیگران حرفی نمی زنند در صورتی که امر به معروف و تهی از منکر وظیفه ای همگانی است و برخی نباید از آزادی سو استفاده کرد و به حقوق دیگران تجاوز نمود.

امام جمعه بردخون با اشاره به مناسبت های هفته حادثه تروریستی چاه بهار را محکوم کرد و گفت: این انقلاب در مقابل همه طوفان ها و دشمنی ها می ایستد و از اهداف بلند خود کوتاه نخواهد آمد.

خطیب جمعه بردخون تصریح کرد: گرانی و مشکلات موجب نگرانی مردم شده و با وجود توزیع کالاهای ضروری روز به روز سطح رفاه مردم کاهش می یابد و گرانی ها بیشتر می شود و به دلیل عدم نظارت بر قیمت ها سفره مردم هر روز کوچک تر می شود.

وی اظهار کرد: مسؤلان در خدمت رسانی به مردم عزم جهادی کنند زیرا مردم شایسته بهترین ها هستند و باید بهترین خدمات دریافت کنند.

امام جمعه بردخون از فرماندار شهرستان به دلیل تعیین مشاور امور جوانان تقدیر کرد و افزود: منتظریم که ببینیم در آینده انتظارات جوانان عملی می شود و مشکلات و خواسته های آنان رفع می شود.

وی با بیان اینکه ایام و مناسبت های زیادی در سال داریم، اضافه کرد: انتظار داریم به واقعیت در زندگی حوانان تغییر و تحولی ایجاد شود و مشکلاتی مانتد اشتغال و ازدواج و مسکن حل شود و همانگونه که فرماندار تاکید کردند به ورزش و هنر شهرستان توجه ویژه شود.

امام جمعه بردخون گفت: در این چند سال توجهی به ورزش منطقه نشده که امیدواریم مشکلات ورزشی بردخون حل شود.

رکنی حسینی افزود: فرماندار از مراکز مهم و حساس بازدید کنند و اگر در گذشته مسؤلان شهرستان در مراکز مهم حضور می یافتند امروز شاهد خرابه ای به نام استادیوم ورزشی بردخون نبودیم.

وی ادامه داد: دوست دارم مجموعه ورزشی بردخون فعال تر شود و جوانان در آن حضور یابند که به همت مدیریت جدید این خرابه کم کم آباد می شود و با وجود فعالیت شبانه روزی با مشکلات به مرور رفع شود اما مدیریت آنان نشان داد که با کار جهادی و انگیزه می توان مشکلات را حل کرد.

امام جمعه بردخون بیان کرد: برخی می گویند شهرداری به غده سرطانی تبدیل شده اما با مدیریت جهادی و انگیزه و تلاش می توان همه موانع و مشکلات را رفع کرد که دوست داریم بردخون آباد شود و این منطقه کوچک را می توان گلستان کرد.

رکنی حسینی ابراز داشت: از استاندار و فرماندار می خواهیم توجه بیشتری به بردخون کنند و نیازهای استادیوم ورزشی را برای فعالیت جوانان رفع کنند.

امام جمعه بردخون با اشاره به اجرای اردو و تورهای گردشگری در بردخون گفت: ما با برگزاری اردو ها مخالف نیستیم اما اردوهای مختلط دختر و پسر توجیه پذیر نیست زیرا افراد زیادی معترض شدند.

وی افزود: از مسوولان شهر و شهرستان می خواهیم مانع این کار شوید چرا که عوارض منفی دارد و خانواده ها از این وضعیت نگران هستند و به ناچار قبول کردند.

خطیب جمعه بردخون خاطرنشان کرد: اگر هر روز اردو برگزار کنند مشکلی نیست اما با تور مختلط مخالف هستیم و بی تفاوت نیستیم و اجازه نمی دهیم هرکس سازی بزند زیرا این انقلاب مدیون شهدا است و برای حفظ ارزش ها خون داده اتد.

صلح و سازش گسترش یابد

شیخ محمد جمالی در خطبه اول نماز جمعه اهل سنت کنگان ایجاد جو دوستی و محبت در بین مسلمین و جامعه اسلامی را امری الهی دانست و با تاکید بر اهمیت صلح و سازش، اصلاح ذات البین را از سنت‌های نیک پیامبر معرفی کرد و دخالت ریش سفیدان در حل و فصل مشکلات مردم را نیاز امروز جامعه و بسیار ضروری اعلام کرد.

وی در خطبه دوم نماز جنایات آمریکا در بلاد مسلمین را برشمرد و با اشاره به اینکه امروزه عامل همه بدبختی‌ها و عقب‌ماندگی و تفرقه و اختلاف در بین کشورهای اسلامی، سیاست‌ها و دخالت‌های شیطانی آمریکاست، از مسلمین خواست در برابر نقشه‌های شوم استکبار مراقب باشند.

وی ضمن محکوم کردن حادثه کور تروریستی چابهار و تسلیت شهادت جمعی از هموطنان، مردم را به هوشیاری در مقابل دسیسه‌های دشمن دعوت کرد و از سران بلاد اسلامی خواست آلت دست دشمنان دین قرار نگیرند.

لزوم حمایت از تولید ملی

حجت‌الاسلام محمد صادق عاشوری در خطبه‌های نماز جمعه سیراف اظهار داشت: ۱۶ آذر آغاز حرکت ضداستکباری و ضد استعماری جنبش دانشجویی است. بنابه فرمایش مقام معظم رهبری جنبش دانشجوئی خصلت و خاصیتش در کشور ما لااقل اینجور است که ضد استکباری، ضد سلطه، ضد دیکتاتوری و طرفدار عدالت است.

وی اضافه کرد: شروع این حرکت یا مقطع شناخته شده این حرکت، همین ۱۶ آذر است. جالب است توجه کنید که ۱۶ آذر در سال۳۲ که در آن سه نفر دانشجو به خاک و خون غلتیدند، تقریباً چهار ماه بعد از ۲۸ مرداد اتفاق افتاده یعنی بعد از کودتای ۲۸ مرداد و آن اختناق عجیب، ناگهان به وسیله دانشجویان در دانشگاه تهران یک انفجار در فضا و در محیط به وجود می آید. چرا؟ چون نیکسون که آن وقت معاون رئیس جمهور آمریکا بود،به ایران آمد.

امام جمعه سیراف بیان کرد: جنبش دانشجویی آفات هایی نیز دارد که از جمله آنها می توان به ایفای نقش ابزاری، دور شدن از آرمان‌ها، پشت کردن به آرمان‌ها، سطح نگری و سطح اندیشی، افتادن در دام احزاب سیاسی و گم کردن هدف اشاره کرد.

وی با اشاره به پشت پرده نمایش جدید سران کاخ سفید در فضاسازی علیه ایران خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه مدعی شد ایران آزمایش موشکی جدیدی انجام داده که ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. البته روز گذشته جهان توی دهنی به آمریکا زد و قطعنامه آمریکا بر علیه ایران اسلامی تصویب نشد و بالعکس رژیم صهیونیستی نیز محکوم شد.

عاشوری با اشاره به سفر دوره‌ای بن سلمان برای احیای مشروعیت از دست رفته بیان کرد: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پس از قتل خاشقجی در وضعیت بسیار بغرنجی قرار دارد. فشارها علیه وی باعث شده تا بسیاری از کشورهای غربی خواستار برکناری بن سلمان شوند و وی را یک جنایتکار بدانند. کشورهایی مانند آلمان، فنلاند، ایتالیا و بلژیک صادرات سلاح به ریاض را تحریم کرده اند.

وی گفت: در این شرایط بن سلمان سعی داشت با انجام یک سفر دوره‌ای به شش کشور عربی و حضور در نشست گروه بیست در آرژانیتن مشروعیت از دست رفته خود را بازیابد. اما شدت اعتراضات در کشورهایی مانند مصر، تونس، بحرین، الجزایر و موریتانی به گونه‌ای بود که سفر بن سلمان بر خلاف تصور وی، به محکمه‌ای مردمی برای محاکمه وی تبدیل شد.

عاشوری با اشاره به ۹ ماه غفلت از شعار سال تولید ملی و فرصت های از دست رفته اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار امسال را «تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی» قرار دادند. حال که در نهمین ماه سال قرار داریم و زمان کمی به پایان سال باقی مانده است، فرصت مناسبی است تا میزان تحقق شعار سال را که «حمایت از کالای ایرانی» نام گرفته و همچنین الزامات تحقق کامل آن را مورد بررسی قرار دهیم.

وی ادامه داد: یک بخش مهمی از تعصب به کالای ایرانی مربوط به مسئولان دستگاه های مختلف دولتی کشور است. نیازهای مصرفی دستگاه های کشور بسیار زیاد است به طوریکه بسیاری از کارشناسان از دولت به عنوان بزرگترین بازار مصرف در داخل کشور یاد می کنند. در دستگاه های دولتی ماموران خریدی فعالیت می کنند که وظیفه شان تامین نیازهای مصرفی است. اگر مدیران این دستگاه ها و ماموران خرید آن ها نسبت به خرید کالای ایرانی تعصب داشته باشند، حمایت بزرگی از کالای ایرانی صورت می گیرد.

عاشوری بیان کرد: یکی از لوازم حمایت از کالای ایرانی توسعه صادرات آن خصوصا به کشورهای همسایه است. طبق بررسی های صورت گرفته بازار کشورهای همسایه ایران در حدود ۲۰۰۰ میلیارد دلار است و سهم ایران از این بازار در حدود ۲۰ میلیارد دلار است یعنی تنها یک درصد. در حالی‌که ظرفیت های ایران در بخش های تولیدی می تواند تا ۲۰ درصد این بازار را به دست آورد. اگر توان مردمی به همراه برنامه ریزی و تسهیل گری دولت به میدان بیاید، می توان به سهم ۴۰۰ میلیارد دلاری از بازار کشورهای همسایه رسید.

نیروهای بومی اولویت باشند

حجت الاسلام محمود محمودی در خطبه‌های امروز کنگان با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی پتروشیمی جم ظرف دیروز و امروز اظهار داشت: امیدوارم همانگونه که مدیرعامل پتروشیمی جم گفته، جذب و گزینش نیروها ضابطه مند باشد و رابطه جایگزین ضابطه نشود.

وی بیان کرد: گرچه پروژه ملی است اما باید امتیاز خاصی برای نیروهای بومی لحاظ شود و این حداقل کاری است که می توان برای مجاورین صنعت انجام داد.

محمودی با اشاره به شرکت تعداد قابل توجهی از جوانان این منطقه در این آزمون و آرزوی موفقیت برای آنان به لزوم توسعه رشته های فنی در دانشگاههای شهرستان اشاره و عنوان نمود: دانشگاههای شهرستان تدبیری بیندیشند تا با راه اندازی رشته های متناسب با صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ، زمینه تحصیل و جذب جوانان این خطه را فراهم کنند.

امام جمعه در بخش دیگر با نکوداشت ۱۶ آذر روز دانشجو ، با تحسین حرکت ضداستکباری و ضداستعماری جنبش دانشجویی گفت: نقش آفرینی در فراگیرسازی گفتمان انقلابی ، افزایش بصیرت و سطح آگاهی سیاسی و دینی ، اعلام موضع بهنگام ، فساد ستیزی و مطالبه عدالت و کمک به تحقق تمدن اسلامی از مهمترین وظایف جنبش دانشجویی است.

وی به آسیب های جنبش دانشجویی اشاره و استفاده ابزاری از دانشجویان ، دور شدن از هدف و آرمان ها و افتادن در دام احزاب سیاسی و مصادره جنبش به نفع غرب و آمریکا را از مهمترین این مخاطرات دانست و بصیرت و بیداری را ، راه خنثی کردن اهداف دشمن عنوان نمود.

محمودی با گرامیداشت ۱۳ آذر روز روحانیت استان ، تجلیل از مقام شامخ روحانی شهید شیخ ابوتراب عاشوری و برگزاری کنگره بزرگ علامه بلادی (ره) ، با تجلیل از مقام علمای شهرستان کنگان حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عباس عاشوری (پدر شهید ، پیش کسوت در عرصه تبلیغ دین در داخل و خارج از کشور و موسس مدرسه علمیه برادران) و مرحوم حجت الاسلام والمسلمین شیخ مرتضی میرزایی (امام جمعه موقت و مدیر فقید مدارس علمیه و موسس مدرسه علمیه خواهران کنگان) گفت: کنگره ها فرصتی برای معرفی شخصیت های استان است.

خطیب جمعه با گرامیداشت روز هواپیمایی گفت: قیمت بلیط هواییما گران  و نظارت بر شرکت های هواپیمایی ضعیف است که باید دستگاه های مسئول این امر را اصلاح کنند.

وی با محکوم نمودن جنایت تروریستی در چابهار بیان کرد: دشمنان بدانند با این اقدامات کور و وحشیانه نمی توانند مانع حرکت نظام شوند و این اقدام آنان سختی تلافی خواهد شد.

محمودی به بحث بودجه سال ۹۸ اشاره و با بیان اینکه وابستگی کمتر به نفت یکی از نقاط قوت این بودجه است بیان نمود: شرایط کنونی کشور بگونه ای است که قدرت خرید شاغلین هم کاهش یافته و این مسئله ضرورت توجه بیشتر به اقشار آسیب پذیر ، بیکار ، مددجویان و فقرا را بیش از پیش می کند.

وی گفت: ارائه دهندگان و تصویب کنندگان بودجه خود را جای فقرا بگذارند که آیا می شود با حداقل ها گذران زندگی کرد و بعد بودجه را تنظیم و تصویب کنند.

امام جمعه به قیمت بالای ماهی در شهرهای بندری نیز گریزی زد و گفت: مسئولان امر با حمایت جدی از جامعه زحمت کش صیادان ، تدبیری کنند تا آنها هم بتوانند ماهی را با قیمت کمتری به مصرف کنندگان عرضه کنند.

کد خبر 14961
منبع خبر : خبرگزاری مهر