آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۴/۲۸ ۱۶:۱۵:۰۷
امروز : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - 2019/07/20 - ۰۳:۳۴:۱۹
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
بوشهر|شعبه رسیدگی به جرائم‌ فضای مجازی در دادگستری دیلم تشکیل شد

رئیس دادگستری شهرستان دیلم با تاکید بر برخورد قاطع با جرم‌های فضای مجازی گفت: در این زمینه برای تسریع در رسیدگی به اینگونه جرم‌ها، شعبه تخصصی در دادگستری دیلم تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دیلم، مهدی بهشتیان پیش از ظهر امروز در دومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری دیلم با موضوع فضای مجازی فرصت‌ها و تهدیدها و رعایت الزمات قانونی آن با اشاره به سرعت رشد و پیدایش نرم‌افزارهای فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی موازی با دنیای واقعی و حقیقی است که در آن کسب و کار انجام و اخبار و تصاویر تبادل می‌شود.

وی بیان کرد:  انتقال و تبادل اطلاعات با سرعت بالا امکان ارتباط گسترده و کوچک کردن مرزهای جغرافیایی، جذابیت و تنوع، کاهش هزینه‌های اقتصادی از جمله مزایای فضای مجازی است.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان دیلم با بیان اینکه مزایای فضای مجازی با بی تدبیری می‌تواند به یک تهدید تبدیل شود تصریح کرد: فضای مجازی یک فضای بی حد و مرز است که می‌تواند عامل تهدیدی برای فرهنگ‌های اصیل باشد.

بهشتیان، ترویج شایعات بی اساس، تحلیل‌های غیر واقعی و اخبار کذب و تخریب چهره‌های مطرح را از جمله معایب فضای مجازی دانست.

رئیس دادگستری شهرستان دیلم با بیان اینکه خودمان باید پلیس خودمان باشیم تاکید کرد: مهمترین قانون در این زمینه بحث اخلاق انسانی و پایبندی به آن و خود کنترلی است.

وی با تاکید بر برخورد قاطع با جرم‌های فضای مجازی گفت: در این زمینه برای تسریع در رسیدگی به اینگونه جرم‌ها، شعبه تخصصی در دادگستری دیلم تشکیل شده است.

رییس حوزه قضایی شهرستان دیلم با بیان اینکه جهل به قانون رافع مسئولیت نیست از کاربران و فعالان فضای مجازی خواست تا قوانین مرتبط را جستجو و مطالعه کنند.

فضای مجازی به تولید و تبادل افکار و اطلاعات و رویدادها کمک کند

فرماندار شهرستان دیلم نیز گفت فضای مجازی فضایی است که می‌تواند به تولید و تبادل افکار و اطلاعات و رویدادها کمک کند.

عبدالامیر قاسمی بیان کرد:همانطور که قبلا هم اعلام کرده‌ایم هیچ دستگاهی حق ندارد از رسانه‌ای که انتقاد سازنده می‌کند شکایت کند و تاکنون هم هیچ یک از مدیران از رسانه‌ها شکایت نکرده است و اتفاقا باید از این افراد و کسانیکه در فضای مجازی انتقاد سازنده می‌کنند و راهکار می‌دهند تقدیر کرد.

وی تاکید کرد: البته اینگونه هم نیست که شکایتی نباشد و هرکس در فضای مجازی تخلفی انجام داد حق پیگیری برای طرف مقابل محفوظ می‌باشد.

وی با خطاب به فعالان فضای مجازی حاضر در جلسه از آنان خواست تا بااطلاع رسانی اخبار ،فضایی فراهم کنند که به نفع شهرستان باشد و اطلاعات آموزنده و نه مخرب در فضای مجازی انعکاس داده شوند.

قاسمی دامن زدن به تنش و تخریب را عملی خطا دانست و افزود: باید با امید آفرینی و حفظ اصول انسجام حداکثر استفاده را فضای مجازی برد.

فرماندار دیلم تاکید کرد نباید در فضای مجازی به تنش‌ها و درگیری‌های قومی و قبیله‌ای و شخصی دامن زد و باید از نکات موارد مثبت فضای مجازی استفاده کرد.

وی با اشاره نزدیک بودن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و زحمات ملت ایران در حفظ این انقلاب و دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی از رسانه‌های مجازی خواست تا در این روزها به امید آفرینی مبادرت کرده و دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی را برای مردم بازگو کنند

فرماندار دشتی با اشاره به حربه جدید دشمن در فضای مجازی و برملا شدن نقشه جدید دشمن توسط مقام معظم رهبری بازی کردن در زمین دشمن را جرمی غیر قابل بخشش دانست.

نقد لازمه مسئولان است

دادستان دیلم نیز با اشاره به اینکه اگر فضای مجازی نبود برخی از مسئولان خودشان را پاسخگو نمی‌دانستند خاطر نشان کرد: انتقاد برای مسئولان نعمت است چرا که جامعه در حال تغییر و اصلاح است و لازمه تغییر نقد است.

احمدرضا دامی با اشاره به درگیری‌های اخیر در سطح شهرستان با مشارکت فضای مجازی تصریح کرد: فضای مجازی هم می‌تواند سبب رشد جامعه و هم سبب تخریب آن شود و هنگامی که هدف برخی از اشخاص ارتکاب اعمال مجرمانه باشد دستگاه قضایی به مسئله ورود می‌کند.

وی با بیان اینکه ما مخالف فضای مجازی نیستیم گفت: اگر فرهنگ استفاده از فضای مجازی آموزش داده نشود و کنترل صورت نگیرد وضعیت جامعه بدتر می‌شود.

دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری دیلم تصریح کرد: شبکه‌های اجتماعی باید مدیریت شوند و دستگاه قضایی به دنبال محروم کردن افراد از این فضا نیست و باید از آلوده شدن این فضا جلوگیری شود.

دامی وظیفه دستگاه قضایی را تبعیت از قانون بیان کرد و گفت: دادستانی به اختلافات و سلایق مدیریتی در فضای مجازی وارد نمی‌شود مگر اینکه منجر به جرم شود.

وی افزود: ما با امنیتی کردن فضای مجازی مخالف هستیم ولی با هرگونه فساد در این فضا طبق قانون برخورد می‌شود.

انتهای پیام/ش

کد خبر 17222
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم