آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۶/۰۱ ۲۱:۰۰:۰۸
امروز : شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۸ - 2019/08/24 - ۰۷:۰۹:۳۲
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
ثمرات انقلاب 40 ساله‌ ــ استان‌ها|تولید آبزیان پرورشی در بوشهر به 87 هزار تن رسید

مدیرکل شیلات استان بوشهر با بیان اینکه پرورش آبزیان در استان بوشهر افزایش یافته است گفت: تولید ۸۷ هزار تن ماهی و میگوی پرورشی در استان بوشهر یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه آبزی‌پروری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، استان ساحلی بوشهر با داشتن بیش از 900 کیلومتر ساحل در کنار آبهای خلیج فارس ظرفیت مهمی در عرصه صید و پرورش آبزیان فراهم کرده است.

از 10 شهرستان استان بوشهر 8 شهرستان از ظرفیت ساحل و صید، صیادی و پرورش آبزیان برخوردار است که این مهم زمینه افزایش تولید و اشتغال در بخش شیلات را فراهم کرده است. صید و صیادی برای ساحل نشینان سابقه‌ای دیرینه دارد اما تاریخچه شیلات در استان بوشهر به سال 1348 برمی‌گردد.

ماهی و میگو در استان بوشهر قبل از انقلاب به صورت سنتی صید می‌شد که پس از انقلاب اسلامی از سنتی به صنعتی تبدیل شد و استفاده از روش‌های مدرن سبب شد تا میزان صید آبزیان در استان بوشهر افزایش یابد.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی شرکت شیلات در کنار شرکت صید صنعتی فعالیت می‌کرد اظهار داشت: با فعالیت شیلات در کنار شرکت صید صنعتی توانسته  با ارائه روش‌های نوین میزان صید از دریا افزایش دهد و نقش مهمی در معیشت دریانوردان و صیادان داشته است.

عباسعلی زنده‌بودی از مشارکت بخش خصوصی در تولید آبزیان خبرداد و بیان کرد: با فراهم شدن بسترهای لازم سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای تولید آبزیان ترغیب شدند که میزان تولید و اشتغال در این بخش افزایش داد.

پرورش میگو در اراضی ساحلی استان بوشهر یکی از دستاوردهای مهم شیلات

عملیات پرورش میگو در اراضی ساحلی استان بوشهر از سال 1374 آغاز شد که تحولات عظیمی در تولید، صادرات و اشتغال ساحل نشینان ایجاد کرد.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با اشاره به فعالیت در عرضه پرورش آبزیان در استان خاطر نشان کرد: پرورش میگو  با هدف رونق تولید، بهبود معیشت ساحل نشینان، صادرات و اشتغال از سال 1374 ایجاد شد که با تولید 65 تن در سال این عملیات آغاز شد.

میزان صید انواع آبزیان سالانه با افزایش 9 برابری به بیش از 65 هزار تن رسید

زنده‌بودی با بیان اینکه میزان صید آبزیان در استان بوشهر سالانه حدود 7 هزار تن در سال بود گفت: اکنون میزان صید انواع آبزیان سالانه با افزایش 9 برابری به بیش از 65 هزار تن رسیده و این در حالی است که تولید آبزیان پرورشی نقش اساسی در این عرصه داشته است.

معاون آبزی‌پروری شیلات استان بوشهر نیز با بیان اینکه قبل از انقلاب هیچ مزرعه پرورش آبزیان در استان وجود نداشت خاطر نشان کرد: اکنون 15 مرکز تکثیر میگوی فعال در استان بوشهر وجود دارد که در هر مرکز سالانه 100 میلیون قطعه بچه میگو برای پرورش  تولید و در اختیار پرورش دهندگان میگو قرار می‌دهد.

تولید 1.5 میلیارد قطعه بچه میگو

صغری اشرف از تولید 1.5 میلیارد قطعه بچه میگو در مراکز تکثیر میگوی استان بوشهر خبرداد و بیان کرد: این میزان بچه میگو در بیش از 4 هزار و 800 هکتار اراضی ساحلی و استخرهای پرورشی ذخیره سازی شد.

وی، از صادرات میگوهای تولیدی  استخرهای پرورشی خبرداد و  افزود: از میزان میگوی پرورشی بیش از 80 درصد آن صادر می‌شود که امسال از  21 هزار و 500 تن میگوی پرورشی تولیدی استان بوشهر 90 درصد آن به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی صادر شده است.

اکنون 300 مزرعه پرورش میگو در استان بوشهر فعال است

مدیرکل شیلات استان بوشهر با بیان اینکه این استان قطب تولید میگوی پرورشی معرفی شده است تصریح کرد: استان بوشهر رتبه نخست تولید میگوی پرورشی در کشور به خود اختصاص داده است و این در حالی است که تا پایان برنامه هفتم توسعه میگوی پرورشی در استان 100 هزار تن برنامه‌ریزی شده است.

زنده بودی از فعالیت 34 مرکز فرآوری و بسته بندی آبزیان در استان خبرداد و تصریح کرد: این مرکز دارای کد اتحادیه اروپا هستند که این مهم  نشان از کیفیت بالای محصول تولیدی استان بوشهر دارد.

پرورش ماهی در قفس از برنامه‌های مهم شیلات استان بوشهر

یکی دیگر از ظرفیت‌هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در استان بوشهر به آن پرداخته شد پرورش ماهی در قفس بود که این مهم در استان اجرایی شده است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر یکی از برنامه ویژه را پرورش ماهی در قفس دانست و گفت: سابقه این نوع فعالیت به حدود 10 سال پیش می‌رسد که نخستین کارهای مطالعاتی در استان بوشهر انجام شد.

زنده‌بودی  با بیان اینکه استان بوشهر ظرفیت بالایی در عرصه پرورش ماهی در قفس دارد افزود: ظرفیت پرورش ماهی در قفس در استان بوشهر 65 هزار تن در سال ارزیابی شده که عملیات اجرایی و بهره‌برداری از آن آغاز شده است.

وی تاکید کرد: تولید 87 هزار تن ماهی و میگوی پرورشی در استان بوشهر یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه آبزی‌پروری است.

همه این پیشرفت‌ها سبب اشتغال، تولید، صادرات و رونق اقتصادی شده به‌گونه‌‌ای که اشتغال در بخش شیلات استان بوشهر از 2 هزار نفر اکنون به 15 هزار نفر و صادرات از 3 هزار تن  با افزایش 7 برابری به 35 هزار تن رسیده است.

انتهای پیام/ش

کد خبر 17511
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم