آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۶/۰۱ ۲۱:۰۰:۰۸
امروز : شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۸ - 2019/08/24 - ۰۷:۵۶:۵۷
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۴
ثمرات انقلاب 40 ساله‌ ــ استان‌ها| راه‌اندازی 342 واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی بوشهر

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر با اشاره به ایجاد ۲۰ شهرک، ناحیه صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی در ۴۰ سال پیروزی انقلاب در استان گفت: در این مناطق ۳۴۲ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۴ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، اقتصاد، تولید و اشتغال یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های توسعه، پیشرفت و رونق اقتصادی محسوب می‌شود که در این راستا شهرک‌ها، مناطق ویژه اقتصادی و نواحی صنعتی نقش مهم و موثری دارد.

 استان بوشهر از ظرفیت‌های مهم اقتصادی، تولیدی و صنعتی برخوردار است که علاوه بر منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی قابلیت‌های مهمی دیگری در عرصه‌های صنعتی، کشاورزی و شیلاتی برخوردار است.

شهرک‌های صنعتی، بستری مناسب برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و تولید است که در این راستا پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحولات مهم و چشمگیری در استان بوشهر رقم خورده است.

شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر در طول 40 سال پیروزی انقلاب اسلامی بستری مناسب برای استقرار و تمرکز واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی فراهم کرده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به دستاوردهای 40 ساله در عرصه صنعت و واحد تولیدی در استان بوشهر اظهار داشت: در حوزه شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان بوشهر همه دستاوردها مربوط به بعد از انقلاب اسلامی است.

5700 هکتار اراضی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان بوشهر قرار دارد

مهدی صفوی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب چهار هکتار اراضی صنعتی در استان بوشهر وجود داشت، افزود: اکنون بیش از 5 هزار و 700  هکتار اراضی شهرک‌ها و نواحی صنعتی در استان بوشهر قرار دارد که براساس مزایای استان تقسیم‌بندی شده است.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر دارای 10 شهرستان است بیان کرد: در 8 شهرستان استان بوشهر شهرک و یا ناحیه صنعتی و یا منطقه ویژه اقتصادی مستقر شده و در دو شهرستان دیگر نیز کارهای اولیه برای ایجاد شهرک یا ناحیه صنعتی در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوشهر با اشاره به اینکه اکنون همه شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان عملیاتی شده است، خاطرنشان کرد: یک‌ هزار هکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران  در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان بوشهر است چراکه همه زیرساخت‌ها و امکانات این اراضی فراهم شده و در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد.

20 شهرک، ناحیه صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی در استان بوشهر راه اندازی شد

صفوی با اشاره به ایجاد 20 شهرک، ناحیه صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی در 40 سال پیروزی انقلاب اسلامی در استان بوشهر گفت: در این مناطق 342 واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری 4 هزار و 280 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.

وی از اشتغال 5 هزار و 500 نفر در شهرک، ناحیه صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: تاکنون 388 هکتار از زمین‌های شهرک‌های صنعتی استان بوشهر به سرمایه‌گذاران  واگذار شده و  اکنون یک‌هزار هکتار زمین آماده واگذاری به متقاضیان سرمایه‌گذاری است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوشهر با اشاره به اینکه تمامی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان بوشهر دارای امکانات لازم از قبیل آب، برق و تلفن  است افزود: هم‌اکنون تمامی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان بوشهر از حداقل امکانات مورد نیاز واحدهای صنعتی نظیر آب، برق، تلفن، راه آسفالته، خیابان کشی پیاده‌روسازی برخوردار هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر از استقرار صنایع کوچک در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان بوشهر خبر داد و افزود: به منظور رشد و رونق اقتصادی بیشتر در حوزه صنایع کوچک استان بوشهر خدمات نرم‌افزاری قابل توجهی از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر ارائه می‌شود که زمینه استقرار واحدهای صنعتی توانمند با توان رقابتی بالا در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی فراهم کرده است.

5 خوشه صنعتی در استان بوشهر طراحی و  اجرایی شد

صفوی، از پیاده‌سازی مدل‌های توسعه‌ای متناسب با ظرفیت‌های استان بوشهر در شهرک‌های صنعتی  خبر داد و گفت: پنج خوشه صنعتی در استان بوشهر طراحی و  اجرایی شده است.

وی بیان کرد: خوشه صنعتی، مجموعه‌ای از شرکت‌ها و واحدهای صنعتی فعال در یک رشته صنعتی و متمرکز در یک منطقه جغرافیایی که با فرصت‌ها و تهدیدهای مشترک مواجه هستندبا همکاری فی‌مابین و پشتیبانی سازمان‌ها، تشکل‌ها و نهادهای تخصصی مرتبط، ایجاد شبکه می‌کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهربا بیان اینکه خوشه‌های صنعتی با توجه به مزیت‌های هر منطقه و تجمع واحدهای صنعتی در مناطق خاص تشکیل می‌شود افزود:در استان بوشهر طی مطالعه امکان‌سنجی به ترتیب 5 خوشه صنعتی خرما، آبزیان، شناورسازی، قطعات سیمانی و بتنی و گبه، شناسایی و اولویت بندی شد.

صفوی از اتمام پروژه پیاده سازی خوشه صنعتی خرما خبرداد و بیان کرد: خوشه آبزیان سال دوم خود را سپری می‌کند که  اجرای آن بین 3 تا 5 سال طول می‌کشد.

وی با اشاره به موفقیت خوشه صنعتی خرما خاطر نشان کرد: در طول این 3 سال اجرای خوشه  صنعی خرما موفقیت‌هایی  شامل خوشه برتر کشور در سال 1392، انتخاب نمایشگاه نوروزی خرمای بوشهر به عنوان تجربه موفق کشور، حضور مشترک در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، اصلاح کیفیت خرمای تولیدی در سطح باغات از طریق مشارکت  کشاورزان در پروژه به باغی نخیلات  و حمایت از خرید تضمینی خرما بدست آمد.

حضور بانوان در صنایع آبزیان و خرما حدود 40 درصد است

زنان ایرانی با الهام از فرهنگ انقلاب اسلامی به روشنی نشان داده‌اند که در تمام عرصه‌های اجتماعی، سیاسی  انقلاب حضور دارند و اعتقادات دینی و ارزش‌های اسلامی نه تنها مانع از شرکت آنها در فعالیت‌های مختلف فردی و اجتماعی نیست، بلکه این فعالیت‌ها را در جهت صحیح هدایت می‌کند.

هر چه میزان دانش و مهارت‌های زنان افزایش یابد، امکان دستیابی آنها به مشاغل و مشارکت آنان در بخش‌های مختلف اقتصادی نیز افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر با اشاره به وضعیت اشتغال بانوان در شهرک‌های صنعتی تصریح کرد:حضور بانوان در حوزه اشتغال و کارآفرینی تقویت شده است و حضور بانوان در صنایع آبزیان و خرما حدود 40 درصد است.

صفوی در خصوص اشتغال بانوان در شهرک‌های صنعتی افزود: نرخ برابری اشتغال بانوان و آقایان بسیار بالاتر از نسبت کلی اشتغال  در سطح کشور است و بسیاری از واحدهای صنعتی استان خصوصا در حوزه آبزیان و خرما بدست توانمند بانوان بوشهری می‌چرخد.

وی بیان کرد: در حوزه خوشه‌های صنعتی نیز این شرکت علاوه بر خوشه‌های آبزیان و خرما با در اولویت قرار دادن خوشه صنعتی گبه، استان تلاش دارد زمینه توسعه و رونق این صنعت بومی که عموما شاغلان این صنعت بانوان تلاشگر هم استانی هستند را فراهم کند.

انتهای پیام/ش

کد خبر 17519
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم