آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ ۱۷:۳۰:۰۴
امروز : چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - 2019/05/22 - ۰۳:۵۱:۰۳
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
وزیر آموزش و پرورش در عسلویه: مشارکت معلمان در تصمیم‌سازی افزایش می‌یابد

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر نظام‌مند شدن مدیران مدارس گفت: به تدریج مشارکت معلمان در تصمیم‌سازی آموزش و پرورش افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از عسلویه، سید محمد بطحایی ظهرامروز در نشست شوراهای آموزش و پرورش شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر با تاکید بر پیگیری حل مشکلات و چالش‌های آموزش و پرورش اظهار داشت: برای رسیدن آموزش و پرورش به نقطه‌ مطلوب چالش‌‌ها و مشکلات این وزارتخانه پیگیری و دنبال می‌شود.

وی، با بیان اینکه نمی‌توان مشکلات و چالش‌های آموزش و پرورش در کوتاه مدت برطرف کرد افزود: اگر تمام توجه کشور به حل مشکلات آموزش و پرورش معطوف شود، مشکلات دیگر جامعه افزایش می‌یابد و سبب پیچیده شدن مسائل می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر تقویت  فرهنگ عاطفه و محبت در جامعه و جلوگیری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی تصریح کرد: افزایش فرهنگ عاطفه و محبت در جامعه نه تنها سبب حل مشکلات جامعه بلکه اهداف تربیتی مورد نظر محقق می‌شود.

بطحایی با بیان اینکه نمی‌توان تمام امکانات کشور برای برای حل مشکلات آموزش و پرورش سوق داد گفت: ظرفیت و بضاعت کشور اجازه نمی‌دهد در کوتاه‌ترین زمان به اهداف مورد نظر دست یافت.

وی، تامین نیازهای آموزش و پرورش را یک ضرورت دانست و تاکید کرد: اگر روزی به جایی رسیدیم که رفع مشکلات و تأمین نیازهای آموزش و پرورش در اولویت باشد، به موفقیت  می‌رسیم و آموزش و پرورش از مشکلات نجات می‌یابد.

وزیر آموزش و پرورش مدیریت استراتژیک مقاومت در برابر تغییر را یک مفهوم مهم دانست و خاطر نشان کرد: خیلی کارهای خوب می‌توان در آموزش و پرورش انجام داد اما اگر به این مفهوم مقاومت در برابر تغییر توجه نشود موفق نمی‌شویم چراکه فرهنگ سازمانی آموزش و پرورش طوری است که باید تمام تصمیمات با توجه به این مقاومت در برابر تغییر باشد.

بطحایی با بیان اینکه مقاومت در برابر تغییر به تدریج کاهش یابد گفت: کاهش مقاومت در برابر تغییر با روش‌های مختلف باید مورد توجه باشد و در علم مدیریت به ویژه مدیریت استراتژیک گفته شده و باید رعایت شود در غیر این صورت حرف‌ها شعاری و تنها سبب خوشحالی عوام می‌شود.

وی، به برنامه وزارت آموزش و پرورش پرداخت و بیان کرد: برنامه‌ای که در آموزش و پرورش داریم با رعایت این نکته که به تدریج مشارکت معلمان در تصمیم‌سازی آموزش و پرورش افزایش می‌یابد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ناراحتی فرهنگیان تنها به سبب مسائل معیشتی نیست گفت: معلمی که دلش از مسائل معیشتی ملتهب است نمی‌تواند معلم موفقی باشد و بخشی از ناراحتی معلمان به سبب مسائل معیشتی و نظام پرداخت‌ها است.

بطحائی، پارلمان ملی معلمان را مورد اشاره قرار داد و افزود: پارلمان ملی معلمان حرف درستی است که باید به تدریج به این سمت حرکت کرد.

وی، با بیان اینکه در 36 سال خدمت در آموزش و پرورش از معلمی تا وزیر فعالیت داشته‌ام گفت: ارتقاء جایگاه من منوط به هیچ حزب سیاسی، رفقا، آقازاده و آشنا بودن،  نبوده بلکه از معلم فعالیت‌ام آغاز شد تا به این نقطه  رسیدم و می‌دانم این سیستم زمانی مشکلات آن برطرف می‌شود که از راه اصلی آن وارد شد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در گام نخست مدیران مدارس نظام‌مند شد افزود:انتخاب نمایندگان معلمان در هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان، انتخابات نمایندگان معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش که بالاترین رکن تصمیم‌گیری آموزش و پرورش قرار دارند از جمله برنامه‌های اجراء شده است.

بطحائی، با بیان اینکه برنامه ویژه دو ساعت در هفته در اختیار معلمان مدارس قرار گرفته است خاطر نشان کرد:  در این راستا به معلمان مدارس اختیار داده شده که 2 ساعت از برنامه مدارس در هفته بر اساس تصمیم خودشان اجراء کنند.

وی با بیان اینکه اعتبارات عمرانی وزارت آموزش و پرورش امسال 3 برابر سال قبل است گفت: در لایحه بودجه سال آینده هم اعتبارات عمرانی وزارت آموزش و پرورش 3 برابر امسال رشد دارد که نشان می‌دهد توجه ویژه‌ای به این مجموعه می‌شود.

 

وزیر آموزش و پرورش از افزایش تخصیص اعتبارات خبر داد و بیان کرد: بودجه عمرانی آموزش و پرورش تا شهریورماه 112 درصد تخصیص یافته که این رقم  در یک‌سال گذشته 63 درصد بود.

بطحائی، عبور از گردنه  مشکلات اقتصادی جامعه را  نیازمند همدلی و هم‌گرایی و درکنارهم‌بودن دانست و تاکید کرد: برای عبور از مشکلات همدلی و همرایی همگان می‌طلبد.

وی، مهمترین سیاست آموزش و پرورش را تبدیل مدرسه به محیط دوم زندگی و خانواده دانش‌آموز دانست و تصریح کرد: همه مسائلی که مدرسه را به یک پادگان تبدیل کرده  باید رفع  شود و دراین راستا  دانش آموزان باید مهارت‌های زندگی را در مدارس تمرین کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدرسه باید محل شادی و نشاط باشد افزود: محیط مدرسه باید به‌گونه‌ای تغییر کند که دانش آموزان به سختی از مدرسه خارج شوند.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر ایجاد تغییرات در معلم خاطرنشان کرد: باید انگیزه معلمان افزایش یابد تا بتواند با تمام توان و انرژی خود کار کند.

انتهای پیام/ن

کد خبر 17840
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم