آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ ۱۵:۵۵:۰۶
امروز : یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - 2019/09/15 - ۱۵:۵۶:۳۱
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
فاز 13 پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد

گروه استان‌ها ـ مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی از تکمیل و افتتاح این فاز گازی خبر داد و گفت: با افتتاح فاز ۱۳ پارس جنوبی روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز تولید و به شبکه سراسری منتقل می‌شود و ارزش محصولات جانبی این فاز روزانه ۵ میلیون دلار است.

پیام معتمد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کنگان با بیان اینکه فاز 13 پارس جنوبی با توانمندی نیروهای داخلی اجراء و راه‌اندازی شده است اظهار داشت: فاز 13 پارس جنوبی نماد اقتصاد مقاومتی و اعتماد به توانمندی‌های ملی است.

وی با بیان اینکه فاز 13  پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می‌رسد تصریح کرد: عملیات اجرای فاز 13 پارس جنوبی سال 1389 آغاز شد که با افتتاح آن روزانه 2 میلیارد فوت مکعب گاز تولید و به شبکه سراسری منتقل می‌شود.

مجری فاز 13 پارس جنوبی تامین خوراک این فاز را از 38 حلقه چاه گاز در خلیج فارس و در میدان گازی پارس جنوبی دانست و تصریح کرد: چاه‌های گاز فاز 13 پارس جنوبی در 4  موقعیت دریایی قرار دارد که خوراک مورد نیاز پالایشگاه این فاز در کنگان را تامین می‌کنند.

معتمد با بیان اینکه گاز 38 حلقه چاه به وسیله دو خط 32 اینچی به طول 100 کیلومترزیردریایی به پالایشگاه خشکی در کنگان انتقال می‌شود افزود: در اجرای فاز 13 پارس جنوبی حدود 100 ماه تلاش شده که تمام بخش‌های این فاز با توان متخصصان داخلی اجرایی و تکمیل شده است.

وی با بیان اینکه پالایشگاه فاز 13 شامل چهار ردیف تصفیه گاز هر کدام به ظرفیت پالایش 500 میلیون فوت مکعب گاز در روز است خاطر نشان کرد: در اجرای فاز 13 پارس جنوبی25میلیون متر مکعب خاک برداری و 360 هزار متر مکعب بتن ریزی شده است.

مجری فاز 13 پارس جنوبی  از نصب 42 هزار تن سازه فلزی، 52 هزار تن تجهیزات و 5 هزار کیلومتر کابل کشی در این فاز خبر داد و بیان کرد: فاز 13 پارس جنوبی برای تولید روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز، 75 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد طراحی شده است.

معتمد تولید سالانه 1.5 میلیون تن ال پی جی و یک‌میلیون تن اتان از دیگر محصولات فاز 13 پارس جنوبی دانست و گفت:ارزش محصولات تولیدی فاز 13پارس جنوبی 5 میلیون دلار در روز است.

وی اشتغال مستقیم و غیرمستقیم 6 هزار نفر را از دیگر ویژگی فاز 13 پارس جنوبی دانست و افزود: همزمان با افتتاح رسمی فاز 13  پارس جنوبی از سوختن روزانه 780 تن گازهای اسیدی جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام/ش

کد خبر 17919
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم