آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ ۱۳:۱۵:۰۸
امروز : چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - 2019/07/17 - ۱۳:۱۶:۵۴
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
1650 میلیارد تومان در ساخت سدهای استان بوشهر سرمایه‌گذاری می‌شود

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به ساخت ۵ سد مخزنی در استان بوشهر گفت: برای ساخت سدهای باهوش، دالکی، دشت‌پلنگ، خاییز و باغان یک‌هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود.

مهرداد ستوده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر وضعیت آبگیری و آبدهی استان بوشهر را بهبود بخشید اظهار داشت: بارش‌های هفته گذشته اگر چه سبب جاری شدن سیل در برخی استان‌ها از جمله فارس و خوزستان شد ولی سرریز این بارش‌ها وارد استان بوشهر و سبب بهبود سفره‌های زیرزمینی، تقویت چاه‌های آب و  در سدها، ذخیره شد.

وی ساخت سدهای ذخیره‌ای در استان بوشهر را یک ضرورت دانست و افزود: سرریز شدن روان آب‌ها ناشی از بارش‌های استان‌های همجوار  به استان بوشهر ضرورت تسریع در ساخت سدهای ذخیره‌ای را دوچندان کرده است.

معاون  امور عمرانی استاندار بوشهر از ساخت 4 سد مخزنی در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: چهار سد باغان، دشت پلنگ، دالکی و خائیز در حال ساخت است که با توجه به بارش‌‌های  مطلوب و وجود روان‌ آبهای دیگر استان‌ها ، زمینه تسریع در تکمیل این سدها دو چندان کرده است.

ستوده پیشرفت فیزیکی سد باغان را 25 درصد  دانست و افزود: برای اجرای این پروژه 400 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده و این در حالی است که برای ساخت سد دشت پلنگ با 8 درصد پیشرفت 410 میلیارد تومان اختصاص یافته است.

وی، پیشرفت سد دالکی دردشتستان را 15 درصد دانست و خاطر نشان کرد: این سد نقش مهم و تاثیرگذاری در تامین آب کشاورزی و شرب منطقه دارد که برای ساخت آن 660 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است.

معاون استاندار بوشهر با اشاره به ساخت سد خاییز تنگستان تصریح کرد: سد خاییز با پیشرفت فیزیکی 30 درصد روند اجرایی مطلوبی دارد که برای ساخت آن 70 میلیارد تومان اختصاص یافته است.

ستوده با بیان اینکه ساخت سد باهوش در تنگستان در حال تشریفات مناقصه است افزود: برای ساخت این سد هم 110 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که با  تکمیل 5 سد یاد شده ظرفیت ذخیره آب در مخازن سدهای استان بوشهر 500 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد.

وی در مجموع از ساخت 5 سد مخزنی در استان بوشهر  خبر داد و بیان کرد: برای ساخت سدهای باهوش، دالکی، دشت‌پلنگ، خاییز و باغان یک‌هزار و 650 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی از ذخیره آب در مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان خبر داد و بیان کرد:سد مخزن رئیسعلی دلواری دشتستان که دارای ظرفیت 695 میلیون متر مکعب است در بارندگی اخیر 51 میلیون متر مکعب آبگیری کرد.

معاون استاندار بوشهر از پربودن 42 درصد حجم مخزن سد رئیسعلی دلواری خبر داد و خاطر نشان کرد:  اکنون 290 میلیون متر مکعب آب در مخزن سد رئیسعلی دلواری ذخیره شده که سال قبل در این زمان، میزان ذخیره آب سد 128 میلیون متر مکعب بود.

ستوده با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر مشکلاتی در استان ایجاد نکرد افزود: با تدوین و اجرای تدابیر به موقع و  تشکیل ستاد مدیریت بحران در استان، شهرستان‌ها و شهرداری‌ها و تقسیم وظایف، اوضاع ناشی از سیل وخیم نبود و نیازی به حضور مسئولان کشوری در این استان نشد.

جانشین ستاد مدیریت بحران استان بوشهر از بسیج شدن همه امکانات استان برای مقابله با سیل خبر داد و خاطر نشان کرد: با بسیج همه امکانات، مانع از دامنگیر شدن تبعات آن به ساکنان شهرستان‌های درگیر سیلاب شد به‌گونه‌ای که نیازی به ارسال کمک به سیل زدگان نشد.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به اینکه سیلاب هفته گذشته تلفات جانی نداشت افزود: سیلاب هفته قبل سبب ریزش کوه در جاده‌های ارتباطی اهرم  به فراشبند، دالکی  به کنارتخته و آبگرفتگی محور مواصلاتی ساحلی بوشهر به گناوه و در مقطع کوتاهی دیلم به روستای عامری شد اما نه تنها تلفات جانی نداشت حتی جراحت ناشی از این موضوع نیز گزارش نشد.

 ستوده با اشاره به بررسی خسارت سیل به اراضی کشاورزی استان بوشهر گفت:  سیلاب بیشتر به بخش کشاورزی استان بوشهر خسارت وارد کرد که میزان دقیق آن در حال بررسی است .

وی با بیان اینکه هم‌افزایی در بارندگی‌های اخیر سبب جلوگیری از بروز بحران و خسارت شد افزود: همدلی و هم‌افزایی در استان بوشهر مردم به صورت خودجوش در زمان سیلاب در منازل شخصی خود را به روی مسافران نوروزی گشودند و همه ظرفیت‌های اسکان شامل فضاهای آموزشی، مصلاهای نماز جمعه، مساجد، حسینیه‌ها و اماکن ورزشی برای این منظور اختصاص یافت.

ستوده گفت: برخی افراد ناآگاه همزمان با بارندگی‌ها با شایعه‌سازی موضوع وقوع سونامی در شهرهای ساحلی استان بوشهر را مطرح کردند که با عاملان انتشار این خبر نادرست، برخورد شد.

جانشین ستاد مدیریت بحران استان بوشهر با بیان اینکه این استان در ایام تعطیلات نوروز در جذب گردشگر رتبه دوم کسب کرد افزود:  تا 14 فروردین 12.8 میلیون  نفر شب اقامت مسافر در استان بوشهر ثبت شده که رتبه دوم در جذب گردشگر بین استان‌ها کسب کرده است.

وی بیان کرد: استان بوشهر بعد از مازندران در جذب گردشگر رتبه دوم بدست آورد و این در حالی است که بالاتر از خراسان رضوی و اصفهان بود.

انتهای پیام/ح

کد خبر 18102
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم