آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۳/۰۸ ۱۲:۲۹:۰۳
امروز : پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - 2020/05/28 - ۱۶:۲۵:۴۹
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
امام جمعه بوشهر: طرح‌های دانش بنیان اسلامی باید مبنای امور پرورشی قرار گیرد

امام جمعه بوشهر با تاکید بر نقش مهم مربیان پرورشی در تربیت نسل آینده گفت: طرح‌های دانش بنیان اسلامی با مدیریت جهادی متناسب با جامعه دانش‌آموزان باید مبنای امور پرورشی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر امروز در همایش طلایه‌داران تربیت آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار داشت: از دیرباز چند نظریه مهم در رابطه با دانش و پرورش مطرح بوده است که بیشتر برتکامل و تناظر عرصه تربیت و آموزش تکیه داشته‌اند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با تاکید بر توام بودن آموزش و تربیت خاطرنشان کرد: در ابتدایی‌ترین نظریه در راستای این رابطه، آموزش و تربیت دو مقوله جدا از هم و بر دانش، عقلانیت میزان بوده است و پرورش بر نهاد وجدان و دل اساس بوده است.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه طبق این نظریه دانش فوق‌العاده بر روی عقلانیت مخاطب تاثیر گذاشت و پرورش نیز عواطف را مدیریت کرد به دیدگاه دوم حوزه آموزش و پرورش بر اساس تناظر وجودی پرداخت و خاطرنشان کرد: در این دیدگاه، آموزش تاثیر بیشتری نسبت به حوزه پرورش دارد و نگاه این حوزه بر این است که با پرداختن به آموزش بدون شک تربیت پیش خواهد آمد.

صفایی بوشهری دیدگاه دوم در ایران باستان را  حکم فرما دانست و تصریح کرد: با توجه به شعر توانا بود هر که دانا بود می‌توان به این موضوع پی برد.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه در این دیدگاه تخصیص اعتبارات به سمت آموزش است اظهار داشت: این مکتب را علم محوری تعریف کرده‌اند و تمامی تئوریسن‌های این حوزه بر آموزش اصرار دارند و براساس این مکتب آموزش مایه تربیت و اخلاق نیز خواهد شد.

امام جمعه بوشهر با اشاره به دیدگاه سوم که مکتب اخلاق محور است افزود: در دیدگاه سوم حوزه پرورشی بر حوزه آموزش مقدم است در این دیدگاه نظر بر این است که اگر پرورش راه بیافتد آموزش راه می‌افتد.

وی با بیان اینکه جهان در حال تحول است اگر ما تحول را مدیریت نکنیم تحول ما را مدیریت می‌کند تصریح کرد: در ساختار وجودی، انسان آن طور عمل می‌کند که فکر می‌کند و اعمال انسان طراوت شخصیت انسان است که بر این اساس معماری شخصیت انسان فوق العاده مهم است و باید به آن پرداخته شود.

صفایی بوشهری پرورش تزکیه  را مقدم دانست و افزود: کسی‌ که پرورش یابد می‌داند که علم ثروت واقعی است و به تحصیلات می‌پردازد.

امام جمعه بوشهر ارزش علم در ساختارسازی شخص و جامعه را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: اگر شخص ایمان بیاورد خود به دانش می‌پردازد پس باید انسان‌های پرورش یافته را تولید کنیم آن زمان تمام درس‌های ما به خود حالت پرورشی می‌گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه مربیان پرورشی نقش مهمی در تمدن‌سازی جامعه دارند خاطرنشان کرد: طرح‌های دانش بنیان اسلامی با مدیریت جهادی متناسب با جامعه دانش‌آموزان باید مبنای امور پرورشی قرار گیرد.

وی مربیان تربیتی در پرورش نسل آینده را تعیین‌ کننده دانست و تاکید کرد: مربیان پرورشی و تربیتی نقش تعیین‌کننده و مهمی در تربیت دینی و الهی نوجوانان و نسل آینده و آگاه سازی آنان در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن برعهده دارند.

در این همایش از کتاب مجموعه مقالات همایش علمی تربیت اسلامی و سبک زندگی آموزش و پرورش استان با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و مدیرکل آموزش و پرورش استان رونمایی شد.

انتهای پیام/ح

کد خبر 18218
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم