آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۸:۳۱:۱۶
امروز : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - 2019/08/17 - ۱۹:۵۸:۵۴
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
34 تیم بازرسی دامپزشکی استان بوشهر بر بازار فرآورده‌های دامی نظارت می‌کنند

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر با بیان اینکه نظارت بر سلامت فرآورده‌های خام دامی در ماه مبارک رمضان تشدید شده است گفت: ۳۴ اکیپ ثابت و سیار بازرسی بر بازار فرآورده‌های خام دامی در ماه مبارک رمضان در استان بوشهر نظارت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، مرتضی بحرانی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و با تاکید بر عرضه مواد دامی سالم و بهداشتی اظهار داشت: طرح تشدید نظارت و کنترل بهداشتی بر فرآورده‌های خام دامی، ویژه ماه مبارک رمضان در استان بوشهر آغاز شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان بوشهر گفت: همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان فعالیت‌ اکیپ‌های نظارت بهداشتی این اداره کل در دو شیف کاری صبح و عصر دنبال می‌شود.

وی از فعالیت  34 اکیپ ثابت و سیار بازرسی  و نظارت بر بازار فرآورده‌های خام دامی در ماه مبارک رمضان خاطر نشان کرد: در اجرای این طرح نظارتی 12 اکیپ ثابت و 22 اکیپ سیار نظارت بهداشتی دامپزشکی شامل 47 نفر دامپزشک و کارشناس نظارت بهداشتی تشکیل و به صورت روزانه فعال شده است.

بحرانی از همه شهروندان خواست با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، فصل گرما و امکان افزایش شیوع انواع بیماریهای مشترک بین انسان و دام از قبیل تب مالت، بروسلوز، کیست هیداتید، تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو و سایرموارد دیگر در اثر مصرف فرآورده‌های خام دامی غیرمطمئن و کشتار غیرمجاز دام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر افزود: کشتار غیرمجاز دام، بویژه در معابر عمومی، عرضه گوشت فاقد مهر دامپزشکی و خارج از یخچال، عرضه گوشت از پیش چرخ شده و عرضه مرغ و قطعات آن شامل، جگر و سنگدان به صورت فله‌ای ممنوع است.

وی مدت نگه‌داری انقضای تخم‌مرغ را 30 روزه اعلام  و تاکید کرد: باید مرغ و آلایش آن به صورت بسته‌ بندی و مشخصات کامل عرضه شود و در مورد تخم مرغ نیز نگهداری در یخچال و درج تاریخ تولید و انقضا روی آنها به مدت 30 روز مورد توجه قرار گیرد.

بحرانی بیان کرد: برای جلوگیری از ابتلا به تب مالت  یا بروسلوز فرآورده‌های لبنی مورد نیاز را باید از مراکز مجاز تهیه کرده و در هنگام مصرف فرآورده‌های بسته‌بندی شده به تاریخ تولید و انقضای محصول توجه کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر با تاکید بر این نکته که هنگام خرید ماهی تازه دقت شود که عرضه آن در کنار پودر یخ انجام شود گفت: توجه به نقش سلامت فرآورده‌های خام دامی در سلامت و بهداشت عمومی جامعه، گروه‌های ویژه نظارتی این اداره کل همزمان با فصل گرما، عملیات بازدید از همه مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآورده‌های گوشتی شامل مراکز بسته‌بندی گوشت و آلایش دامی، رستوران‌ها، آشپزخانه‌ها، تمام اماکن عرضه گوشت سفید و قرمز در سطح استان را شدت بخشیده است.

وی افزود: در این ارتباط برای اجرای بهتر نظارت‌ها، از هم استانی‌ها درخواست می‌‌شود در صورت مشاهده تخلف‌ها در حوزه مرتبط با فرآورده‌های خام دامی مراتب را در شهر بوشهر به مرکز پاسخگویی اداره کل دامپزشکی و در شهرستانها با شبکه دامپزشکی شهرستان در میان گذاشته تا برخوردهای قانونی و لازم با متخلفان صورت گیرد.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 18476
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم