آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۲۲:۴۵:۱۳
امروز : یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - 2019/08/18 - ۰۲:۰۲:۰۷
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
افق کمی امسال برای وصول زکات در استان بوشهر 70 میلیارد ریال است

دبیر شورای زکات استان بوشهر با بیان اینکه سال قبل ۵۵ میلیارد ریال زکات وصول شد، گفت: با توجه به وضعیت بارش باران و پرمحصول بودن اراضی گندم و نخلستان‌های استان بوشهر افق کمی امسال برای وصول زکات در استان بوشهر ۷۰ میلیارد ریال است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، احمد لطفی صبح امروز در نشست هماهنگی اجرای مصوبات شورای زکات استان بوشهر با تبریک ماه مبارک رمضان و با بیان اینکه آیت‌الله صفایی‌بوشهری هفته نخست ماه مبارک رمضان در استان را هفته ترویج فرهنگ زکات نام‌گذاری کرد و اظهار داشت: زکات به عنوان واجب و فریضه الهی به کسانی به عنوان مودی زکات تعلق می‌گیرد که شامل 9 قلم کالا و محصول کشاورزی و زکات فطره است.

وی، با بیان اینکه جمع آوری زکات به کمیته امداد واگذار شده است تصریح کرد: پرداخت زکات در استان بوشهر در ابعاد فردی و اجتماعی دارای محاسن فراوانی است که ضمن فقرزدایی در توانمند سازی افراد و پیشرفت اجتماع به ویژه در عرصه اقتصاد نقش تعیین کننده‌ای دارد.

دبیر شورای زکات استان بوشهر با بیان اینکه از سال 1383 شورای زکات در کشور آغاز بکار کرد افزود: در سال 1383 میزان زکات پرداختی در استان بوشهر 5 میلیون تومان بود که این رقم در سال 1389 به 250 میلیون تومان افزایش یافت.

لطفی با بیان اینکه نماینده ولی فقیه در استان بوشهر نقش مهمی در ترویج فرهنگ زکات دارد خاطر نشان کرد: پس از 10 سال از حضور آیت‌الله صفایی بوشهری به عنوان نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، با فرهنگ سازی، پرداختی زکات سال گذشته در استان بوشهر به 55 میلیارد ریال رسید.

وی، زکات فطره، مال و مستحبی را سه نوع زکات وصولی در استان بوشهر دانست و تصریح کرد: 98 درصد زکات جمع آوری شده در راستای توانمندسازی افراد نیازمند در عرصه اشتغال‌زایی، تامین مسکن، جهیزه نوعروسان بی‌بضاعت،کمک به دانش آموزان و دانشجویان نیازمند،کمک به بیماران صعب‌العلاج و تامین معیشت خانواده‌های فقیر هزینه می‌شود.

دبیر شورای زکات استان بوشهر، با بیان اینکه بخش عمده‌ای از زکات استان بوشهر ناشی از حاصل محصول کشاورزان است افزود: با توجه به وضعیت مطلوب بارش باران در فصل آبی جاری و افزایش برداشت محصول گندم و خرما افق کمی وصول زکات در استان بوشهر امسال 70 میلیارد ریال است که با کار جهادی با فرهنگ سازی این مهم محقق می‌شود.

لطفی، از اجرای طرح‌های مطالعاتی جامع حوزه زکات، ساماندهی وصول زکات، و هم‌ افزایی در اجرای طرح‌های مختلف با اولویت جامعه خبر داد و گفت: زکات وصولی در هر منطقه در همان شهر و روستا هزینه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 250 پروژه عام‌المنفعه  از محل زکات وصولی در مناطق مختلف استان بوشهر اجراء شده است تصریح کرد: ساخت مسجد، حسینیه، تکایا، آب انبار، ساخت خانه عالم، جاده بین مزارع کشاورزی و دیگر پروژه‌های مورد نیاز در شهرها و روستاها از محل وصولی زکات هزینه می‌شود.

دبیر شورای زکات استان بوشهر، انتظار در هزینه کرد زکات وصولی را نبود هیچ فقیری در جامعه دانست و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی 60 درصد زکات وصولی در راستای فقرزدایی و 40 درصد دیگر برای توانمندسازی افراد نیازمند هزینه می‌شود.

لطفی، با اشاره به  زکات وصولی سال گذشته بیان کرد: از 55 میلیارد ریال زکات وصولی سال قبل، 18 میلیارد ریال نخل‌داران، 30 میلیارد ریال روزه‌داران از محل زکات فطره، 7 میلیارد ریال  دیگر مردم جامعه از محل زکات مستحبی پرداخت کردند که پیش بینی می‌شود امسال 50 درصد زکات استان بوشهر از محل برداشت گندم  و خرما باشد.

انتهای پیام/ ز

کد خبر 18491
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم