آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۲۲:۴۵:۱۳
امروز : یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - 2019/08/18 - ۰۱:۵۵:۳۷
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
نوای زیبا و دلنشین دُم دُم سحری بوشهری‌ها در سحرگاهان + فیلم

آیین دُم دُم سحری، یکی از سنت‌های قدیمی مردم دین‌دار و روزه‌دار بوشهر برای بیدار کردن روزه داران هنگام سحر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، در ماه مبارک رمضان مراسم و آیین‌های متفاوتی در شهرهای استان بوشهر برگزاری می‌شود که یکی از این مراسم آیین دُم دُم سحری است.

این آیین که یکی از سنت‌های قدیمی مردم بوشهر برای بیدار کردن روزه داران هنگام سحر است جایگاه ویژه‌ای در بین روزه‌داران بوشهری دارد.

مدیر مرکز بوشهر شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ، دُم دُم سحری را یکی کهن‌ترین آیین مردم این شهر در ماه مبارک رمضان دانست و اظهار داشت: این آیین که در سحرگاه در محلات مختلف شهر بوشهر اجراء می‌شود برای بیدار کردن روزه داران در هنگام سحر است.

عبدالکریم مشایخ با اشاره به اینکه این آیین برای بیدار شدن مردم  در هنگام سحر برای برگزاری آیین‌های عبادی از جمله راز و نیاز با خداوند، قرائت قرآن، ذکر و دعا است تصریح کرد:  دُم دُم سحری، سنتی برای بیدار کردن مردم در سحرهای ماه رمضان است که پس از گذشت ده‌ها سال هنوز در محله‌های بوشهر نوای دلنشین و دل‌انگیز آن به گوش می‌رسد.

وی افزود: دُم دُم سحری سنتی است که در جنوب کشور و به طور خاص در بوشهر رایج بوده و نسل به نسل و سینه به سینه گذشته تا امروز به ما رسیده است.

افرادی که دُم دُم سحری را اجرا می‌کنند، معمولا سه تا چهار نفر هستند و درحالی که یکی چراغ فانوسی به دست دارد و دیگری دَمامی را به دوش می‌کشد، همراه با صدای دمام به صورت گروهی اشعاری می‌خوانند.

خداوندا تو ستاری / همه خوابند تو بیداری به حق لا اله الاالله / همه عالم نگهداری یکی از معروف‌ترین اشعاری است که در این سنت بسیار دیرینه خوانده می‌شود.

هر چند اجرای آیین «دُم دُم سحری» امروزه به سبب توسعه شهر بوشهر کمتر مجال بروز و ظهور فراگیر در تمام نقاط شهر را دارد اما هنوز در محله‌های قدیمی شهر بوشهر مانند محله دهدشتی، کوتی، بهبهانی، شَنبَدی  و جَبَری  آواز «دُم دُم سحری» یکی از گوش نوازترین و دل‌انگیزترین رفتارهای آیینی نمایشی ایام ماه صیام را به منصه ظهور می‌رساند.

در آیین «دُم دُم سحری» در نیمه نخست ماه رمضان  اشعار و نواهای مذهبی این آیین همواره با عبارت «السلام یا شهر رمضان» آغاز می‌شود و با پشت سر گذاشتن نیمه ماه رمضان و آرام آرام نزدیک شدن به پایان ماه صیام، تمامی سلام‌ها در این اشعار به عبارت «الوداع» ختم می‌شود.

اجرا کنندگان مراسم «دُم دُم سحری»، پس از 30 شب اجرای این مراسم، صبح عید فطر با نواختن دمام به طرف خانه‌ها می‌روند و با استقبال اهالی محل همراه می‌شوند.

اهالی محل روز عید فطر با پرداخت مبلغی از زحمات کسانی که در سحرهای ماه مبارک رمضان در مراسم دُم دُم سحری شرکت کرده‌اند به پاس خدمات آنان با اهداء هدایایی از آنان قدردانی می‌کنند.

انتهای پیام/ش

کد خبر 18585
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم