آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۸:۳۱:۱۶
امروز : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - 2019/08/17 - ۲۰:۱۱:۲۱
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
مدیریت گردشگری در پارک ملی دریایی دیر- نخلیو استان بوشهر عملیاتی می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهربا تاکید بر پاکسازی زیستگاه‌های پرندگان و جانوران در مناطق حفاظت شده استان بوشهر گفت: در این راستا، برنامه اصولی مدیریت گردشگری در پارک ملی دریایی دیر- نخلیو این استان تدوین و اجرایی می‌شود.

فرهاد قلی‌‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه این استان از ظرفیت‌های مهمی در عرصه زیست و زاد و ولد انواع جانوران به ویژه پرندگان برخوردار است اظهار داشت: مناطق حفاظت شده استان بوشهر قابلیت مهمی برای زیست و زادآوری انواع جانوران به‌ویژه پرندگان را فراهم آورده است.

وی، با اشاره به مناطق حفاظت شده استان بوشهر خاطر نشان کرد: در استان بوشهر هم اکنون 7 منطقه پارک ملی دریایی نایبند ، پارک ملی دیر- نخیلو، منطقه حفاظت شده مند، حله، پناهگاه حیات وحش خارگ، اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک و اثر طبیعی ملی خارگو  وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر مساحت مناطق حفاظت شده این استان را 152 هزار هکتار دانست و خاطر نشان کرد: همچنین دو منطقه شکار ممنوع کوه مند و کوه تنگ باهوش - شاهزاده ابراهیم با وسعت 106 هزار هکتار  تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط استان بوشهر است.

قلی‌نژاد با گرامیداشت اول خرداد روز جهانی تنوع زیستی گفت: حفاظت از تنوع زیستی، در واقع حفاظت از منافع انسان و دیگر موجودات حیات است که اکنون نیاز است هماهنگ با طبیعت زندگی را مورد توجه قرار دهیم.

وی، بیان کرد: با توجه به ضرورت جلوگیری از آلودگی در زیستگاهها و جزایر برنامه‌های پاکسازی و جمع آوری پسماندهای رها شده در جزایر مناطق حفاظت شده استان بوشهر در روز جهانی تنوع زیستی آغاز می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ، جزایر و مناطق حفاظت شده استان بوشهر را از زیستگاههای مهم زادآوری لاک پشت‌ها و پرندگان دانست و تصریح کرد: دراین راستا برنامه پاکسازی و جمع آوری پسماندها، به‌ویژه پسماندهای پلاستیکی از اول خردادماه همزمان با روز جهانی تنوع زیستی با حفظ آرامش در جزایر به‌ویژه جزایر پارک ملی دریایی دیر نخیلو آغاز می‌شود.

قلی‌نژادبا بیان اینکه جزایر ام الگرم و نخیلو در چندنوبت پاکسازی و پسماندها از جزایر خارج می‌شود تاکید کرد:متاسفانه عدم تدوین و اجرای یک برنامه منسجم و اصولی برای مدیریت گردشگران و همچنین عدم ارایه آموزش به صیادان محلی در سالهای گذشته سبب شده که جزایر پارک ملی دیر نخیلو با آلودگی ناشی از پسماندها مواجه که در این راستا برنامه اصولی مدیریت گردشگری تدوین و امسال اجرایی می‌شود.

وی افزود: آموزش صیادان محلی با همکاری تشکل‌های زیست محیطی منطقه نیز از برنامه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به اینکه پارک ملی دیر نخیلو از مناطق تحت حفاظت کشور در استان بوشهر است که دارای غنا و تنوع زیستی ارزشمندی است خاطر نشان کرد: سواحل  پارک ملی دریایی دیر نخیلو محل تخم گذاری پرندگان، تکثیر و محل تخم‌گذاری لاک پشت‌‌ها به ویژه لاک پشت نوک عقابی و سبز است.

قلی‌نژاد گفت: منحصر به فردترین اکوسیستم‌های دریایی در پارک ملی دریایی دیر - نخلیو  دراستان بوشهر وجود دارد.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 18588
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم