آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ ۰۲:۰۷:۰۵
امروز : یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - 2019/10/20 - ۰۲:۳۴:۴۹
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
نخستین گروه جوجه لاک‌پشت‌های پوزه عقابی بوشهر راهی دریا شدند

مسئول پایش لاپشت‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: نخستین گروه از جوجه لاک‌پشت‌های گونه پوزه عقابی در سواحل پارک‌های ملی دریایی نایبند و دیر - نخیلو استان بوشهر سر از تخم بیرون آورده و راهی خلیج فارس شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، استان بوشهر با دارا بودن پارک ملی دریایی نایبند، دیر - نخیلو، مناطق حفاظت شده خارگ و خارگو زمینه مناسبی برای زاد و ولد لاک‌پشتان دریایی را فراهم کرده است.

مناطق حفاظت شده دریایی استان بوشهر در پارک ملی دریایی نایبند و دیر - نخیلو زیستگاه مهم  لاک‌پشت‌های پوزه عقابی به عنوان یکی از چهار لاک‌پشت سواحل خلیج فارس  است که هر ساله از آبهای دیگر کشورها برای تخم‌گذاری به این منطقه مهاجرت می‌کنند.

مسئول پایش لاپشت‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر از تخم‌گذاری لاک‌پشت پوزه عقابی در پارک ملی دریایی نایبند و دیر - نخیلو در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها از اواخر اسفندماه آغاز می‌شود  و تا خرداد ماه ادامه دارد.

حسین جعفری با اشاره به وضعیت تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها در پارک‌های ملی دریایی استان بوشهر تصریح کرد: هر لاک پشت در هربار 100 تا 160 عدد تخم می‌گذارد که بعد از  گذشت بیش از 50 روز نوزدان لاک‌پشتان پوزه عقابی، از تخم خارج شده و راهی دریا می‌شوند.

وی، از تولد نخستین جوجه لاک‌پشت‌های پوزه عقابی در جزایر نخیلو، تهمادون، ام الگرم و نایبند خبر داد و بیان کرد: امسال دهها لاک‌پشت پوزه عقابی مادر در سواحل نخیلو، تهمادون، ام الگرم و نایبند  استان بوشهر تخم‌گذاری کردند و اکنون نخستین جوجه لاک‌پشت‌های پوزه عقابی متولد شده و زندگی جدیدشان را در آبهای خلیج فارس و سپس با مهاجرت به دیگر آبها آغاز می‌کنند.

مسئول پایش لاپشت‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر زمان تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها را هر سه سال دانست و افزود: تخم گذاری لاک‌پشتان بین 30 تا 50 سالگی است و فاصله زمانی بین دو نوبت تخم‌گذاری سه سال است و تا 70 سالگی ادامه می‌یابد.

مهم‌ترین مناطق لانه سازی لاک‌پشت جزایر منطقه حفاظت شده از جمله نخیلو، ام الگرم و نایبند در استان بوشهر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

هرساله درآستانه فصل بهار زمان تخم گذاری لاک پشت‌ها آغاز می‌شود و تا اواخر تیرماه ماه به پایان می‌رسد و پس از 50 روز ، بچه لاک پشت‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند و به سمت دریا حرکت می‌کنند.

جعفری با اشاره به علامت‌گذاری لاک‌پشتان دریایی در استان بوشهر خاطر نشان کرد: سالانه حدود 100 تا 200 لاک‌پشت در استان بوشهر علامت‌گذاری می‌شود که بر این اساس مطالعات بر روی مشخصات آن انجام می‌شود.

وی، با اشاره به تخم‌گذاری لاک‌پشتان گونه سبز در جزایر خارگ و خارگو استان بوشهر بیان کرد: این گونه لاک‌پشت کمیاب و در حال انقراض اواخر اردیبهشت به سواحل خارگ و خارگو تخم‌گذاری می‌کنند و پس از 50 روز جوجه‌ها از تخم بیرون می‌آیند و راهی دریای خلیج فارس می‌شوند.

لاک‌پشت‌های دریایی از جمله گونه‌های تحت حمایت سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می‌رود که در فهرست قرمز سازمان جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی  قرار دارند.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 18785
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم