آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ ۰۰:۳۰:۰۶
امروز : چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - 2019/10/23 - ۰۱:۴۶:۵۷
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
نسخه‌نویسی الکترونیکی بیمه سلامت در تمام شهرستان‌های بوشهر اجرا می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر با اشاره به اجرای نسخه‌نویسی الکترونیکی در سه شهرستان دیلم، گناوه و دشتی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده نسخه‌نویسی الکترونیکی بیمه سلامت در تمام شهرستان‌های ۱۰ گانه استان بوشهر اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، پرویز رمضانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه 5 صندوق کارکنان دولت، سایر اقشار، روستائیان، بیمه سلامت همگانی و ایرانیان تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارد اظهار داشت: از سال 84 مددجویان کمیته امداد استان بوشهر در روستاها و شهرهای زیر 20هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که بر اساس قانون برنامه و تفاهم نامه با کمیته امداد از ابتدای امسال تمامی مددجویان نهاد تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند.

وی تعداد مددجویان کمیته امداد استان بوشهر را 20 هزار نفر دانست و با بیان اینکه این مددجویان تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند خاطر نشان کرد: از ابتدای تیرماه کارت بیمه درمان مددجویان کمیته امداد باطل می‌شود و مددجویان باید از خدمات بیمه سلامت استفاده کنند و تاکنون پنج هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر از واگذاری بیمه زندانیان به بیمه سلامت خبر داد و بیان کرد:بر اساس قوانین بالا دستی و انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان زندان‌ها، پوشش بیمه‌ای پایه زندانیان از خرداد ماه امسال به بیمه سلامت واگذار شده است.

رمضانی تصریح کرد: از زمان ورود زندان تا  لحظه ترخیص، زندانیان و خانواده‌های آنها خدمات بیمه‌ای بیمه سلامت دریافت می‌کنند و در این راستا حق بیمه برای زندانیان و خانواده‌های آنان رایگان است .

وی با بیان اینکه حق بیمه در بخش بستری 10 درصد و در بخش سرپایی 30 درصد توسط زندانیان پرداخت می‌شود گفت: کارکنان دولت و بازنشستگان کمتر از 2 درصد حق بیمه پرداخت می‌کنند و بیمه شدگان صندوق اقشار، سلامت همگانی و روستاییان حق بیمه پرداختی آنها  رایگان است.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر با اشاره به پرداختی 50 درصدی حق بیمه  افراد  تحت پوشش صندوق بیمه ایرانیان خبرداد و خاطر نشان کرد: نرخ حق بیمه امسال 48 هزار تومان برای کسانی که هیچ بیمه‌ای ندارند تعیین شده و این افراد می‌توانند با پرداخت ماهانه 24 هزار تومان در قالب بیمه ایرانیان  تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند.

رمضانی،  افراد  تحت پوشش بیمه سلامت در استان را افزون بر 500 هزار نفر دانست و تصریح کرد: اکنون حدود 500 هزار نفر  هم‌استانی‌ها تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند که بیشترین تعداد بیمه شدگان درشهرستان دشتستان و کمترین تعداد آن در شهرستان دیلم است.

وی با اشاره به اینکه با تمام 16 بیمارستان استان و 90 درصد پزشکان خصوصی قرارداد ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان سلامت منعقد شده افزود:  با حدود 470 مرکز تشخیصی و درمانی در سطح استان قرارداد منعقد شده و سطح تعهدات سازمان بیمه سلامت به افراد تحت پوشش، در بخش سرپایی و بستری موقت 70 درصد و بستری در مراکز دولتی 90 درصد تعرفه دولتی و حق فرانشیز بیماران روستایی دارای بیمه سلامت ، 5 درصد است.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر از افزایش هزینه‌های درمانی بیمه شدگان خبر داد و خاطر نشان کرد: هزینه‌های بیمه شدگان بیمه سلامت در سال 92 در استان بوشهر، 38 میلیارد تومان بوده که این رقم در سال گذشته به 144 میلیارد تومان رسید که حدود 273 درصد افزایش داشته است.

رمضانی با بیان اینکه تمامی مطالبات مراکز درمانی دولتی تا پایان آذر ماه سال گذشته پرداخت شده تصریح کرد: امسال نیز 75 درصد هزینه‌های مراکز درمانی مربوط به فروردین ماه پرداخت شده و اگر اسناد پزشکی اردیبهشت ماه هم توسط مراکز دولتی تحویل داده شود آماده پرداخت 75 درصد آن هستیم.

وی، کل بدهی سازمان بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد درمانی و تشخیصی استان را 20 میلیارد تومان دانست و افزود:بدهی بیمه سلامت استان بوشهر به مراکز دولتی 15 میلیارد تومان و مراکز خصوصی 5 میلیارد تومان است که این مطالبات از طریق بودجه سنواتی و اوراق خزانه پرداخت می‌شود.

وی،  از صرفه‌جویی در هزینه بیمه سلامت خبر داد و بیان کرد: با ابطال دفترچه‌های بیمه درمانی در هم‌‌پوشانی دفترچه‌های بیمه‌ای هزینه بیمه سلامت در سال گذشته به 92 میلیارد تومان رسید که  نسبت به  102 میلیارد تومان سال 96  کاهش قابل توجهی یافته است.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر بیماران کلیوی، تالاسمی، هموفیلی و ام اس را جزء بیماران خاص دانست و با اشاره به وجود یک‌هزار بیمار خاص در استان افزود: هزینه‌های دارو و خدمات مرتبط با این بیماری به شکل 90 تا 100 درصد پرداخت می‌شود و بیماران سرطانی که جزء بیماری خاص نیست اما هزینه‌های شیمی درمانی و بخشی دیگر از هزینه‌ها به جای 70 درصد تا 90 درصد هم پرداخت می‌شود.

رمضانی، سرانه درمانی بیماران خاص را 11 میلیون تومان دانست و با بیان اینکه این سرانه نسبت به بیمه شدگان عادی 45 برابر افزایش دارد گفت: سال قبل برای یک‌هزار بیمار خاص استان بوشهر 11 میلیارد تومان در عرصه ارائه خدمات درمانی، تشخصی و دارویی هزینه شد.

وی با اشاره به تکمیل بانک اطلاعات بیمه شدگان  استان بوشهر خاطر نشان کرد: تحقق این مهم سبب هم پوشانی بیمه شدگان شده و این رفع هم پوشانی در سال گذشته به شکل الکترونیکی انجام و افرادی که از چند بیمه پایه استفاده می‌کردند سامانه بیمه سلامت ضمن حذف دفترچه‌های متعدد آنان  به صورت هوشمند از هم پوشانی‌های جدید جلوگیری می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر با اشاره به راه‌اندازی سرویس استحقاق سنجی در بیمارستان‌های استان از مهرماه سال گذشته تصریح کرد: در این راستا  بیماران تحت پوشش بیمه سلامت صرفا با  ارائه کد ملی در 16 بیمارستان دولتی استان بوشهر خدمات دریافت می‌کنند.

رمضانی با اشاره به اجرای نسخه‌نویسی الکترونیکی بیمه سلامت در استان تصریح کرد:  از اسفندماه سال گذشته تا خرداد ماه امسال با بررسی نسخه‌های الکترونیکی شهرستان گناوه به عنوان نخستین شهر در استان بوشهر، مشخص شد که 50 درصد نسخه‌ها به شکل الکترونیکی انجام شد هر چند هیچ الزامی به نسخه نویسی طرف الکترونیکی در این شهرستان اعلام  نشده بود.

وی با بیان اینکه از تیرماه نسخه‌نویسی الکترونیکی بیمه سلامت در  دیلم و دشتی عملیاتی شده افزود: از تیرماه امسال، شهرستا‌ن‌های دیلم و دشتی نیز مشمول نسخه نویسی الکترونیکی به شکل آزمایشی شده‌اند و از اول مرداد ماه صرفا نسخه نویسی الکترونیکی از پزشکان طرف قرارداد در این دو شهرستان پذیرفته  و این در حالی است که این طرح تا پایان امسال مشمول تمامی شهرستان‌های استان بوشهر می‌شود.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 19005
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم