آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ ۰۰:۳۰:۰۶
امروز : چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - 2019/10/23 - ۰۰:۵۷:۳۱
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
بوشهر| دستگاه‌های اجرایی آگهی‌ها را به‌صورت عادلانه منتشر کنند

مدیرخانه مطبوعات کشور گفت: دستگاه‌های اجرایی و شهردای‌ها از واگذاری آگهی به برخی از نشریات به‌صورت ویژه خودداری کنند و از طریق سامانه آگهی‌های ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها به‌صورت عادلانه آگهی‌های خود را منتشر کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر،  مازیار هوشمند ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی مدیران مسئول نشریات محلی استان بوشهر با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی تصویر مناسبی از تعریف رسانه‌های کثیرالانتشار ندارند اظهار داشت: هر نشریه کاغذی که در استان بوشهر منتشر می‌شود کثیرالانتشار است و دستگاه‌های اجرایی مجاز نیستند به این بهانه آگهی‌های خود را راسا به نشریات خارج استان واگذار کنند.

وی با اشاره به اینکه جامعه هدف نشریات محلی مردم در جامعه پیرامونی هستند، افزود: ولع دیده شدن در نشریات سراسری برای دستگاه‌های اجرایی سرابی است که هم به نشریات محلی آسیب می‌زند و هم سبب هدر رفت هزینه سازمان‌هاست، در صورتی که جامعه هدف دستگاه اجرایی و نشریات استان، خود مردم استان بوشهر هستند.

مدیر خانه مطبوعات کشور با اشاره به توزیع محدود به تعداد 5 یا 10 عدد از نشریات سراسری در استان  بوشهر تصریح کرد: تیراژ خیلی از نشریات سراسری به اندازه نیمی از تیراژ نشریات محلی  استان بوشهر هم نیست و این موضوعی است که مدیران دستگاه‌های دولتی باید متوجه آن باشند و مرعوب نام سراسری این نشریات نباشند.

وی با اشاره به اقدام شهرداری‌ها نسبت به جلوگیری از ویژه‌خواری برخی از نشریات در دریافت آگهی‌ها گفت: دستگاه‌های اجرایی و شهردای‌ها از واگذاری آگهی به برخی از نشریات به‌صورت ویژه خودداری کنند و از طریق سامانه آگهی‌های ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها به‌صورت عادلانه آگهی‌های خود را منتشر کنند.

هوشمند ضمن اشاره به عدم تعهد شهرداری بوشهر در اختصاص محل خانه مطبوعات، گفت: حمایت موسسه فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری‌ها از نشریات محلی ضروری است، و تعیین کننده حیات نشریات مکتوب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن اشاره به نقش رسانه‌ها در توسعه فرهنگی انسان محور در اجتماع به‌عنوان رکن ‌چهارم مردم‌سالاری اظهار داشت: حیات نشریات صرف فروش و یا درج آگهی تضمین نمی‌شود.

فاطمه کرمپور با اشاره به ضرورت تولید محتوای جذاب که تامین کننده نیاز اقشار مختلف اجتماع باشد، گفت: نشریات باید محتوای مورد نیاز جامعه را به صورت تخصصی و حرفه‌ای در دستور کار خود قرار دهند، نه اینکه صرفا مطالبی را منتشر کنند که فقط به چاپ برسند و ادامه حیات دهند.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد جذابیت در مقایسه با فضای مجازی در نشر مطبوعات مکتوب خاطر نشان کرد: باید به رقابت فضای مجازی در مقایسه با نشریات مکتوب  به عنوان یک فرصت نگریست، و با تغییر نگرش و بازنگری در نوع تولید محتوا بصورت حرفه‌ای به گونه‌ای عمل کنیم که مخاطب به رسانه مکتوب با اصالت بیشتری مواجه شود.

وی ادعای رعایت نشدن عدالت در توزیع آگهی‌ها در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را کذب دانست و افزود: طبق دستورالعمل اجرائی توزیع آگهی‌‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظم در انتشار یکی از شاخص‌های توزیع آگهی‌هاست.

فاطمه کرمپور با اشاره به شاخص‌های تعریف شده در دستوالعمل توزیع آگهی‌ها خاطر نشان کرد: نشریاتی که میزان شاخص نظم در انتشارشان بالای 80 درصد است، شرایط دریافت آگهی را دارند.

وی با اشاره به اینکه ما در استان بوشهر حتی کمتر از این میزان نظم در انتشار را لحاظ می‌کنیم تصریح کرد: نشریاتی مکتوبی هستند که فقط 10 درصد نظم در انتشار دارند، عملا یعنی این نشریه منتشر نمی‌شود. چگونه انتظار دارید نشریه‌ای که منتتشر نمی‌شود در مقایسه با نشریه‌ای که بالای 80 درصد نظم در انتشار دارد، بصورت یکسان آگهی دریافت کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به تخلف دستگاه‌های اجرایی مبنی بر انتشار آگهی‌‌هایشان غیر از مسیر سامانه آگهی‌های وزرات فرهنگ و ارشاد تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی که راسا برای اقدام به انتشار آگهی توسط رسانه‌ها در خارج از سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد می‌کنند، تخلف روشن انجام می‌دهند.

کرمپور با اشاره به رعایت دستورالعمل دریافت آگهی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط خود نشریات نیز افزود: خود نشریات نیز باید اخلاق حرفه‌ای اداره رسانه را رعایت کنند و برای احقاق حقوق همدیگر هم که شده اگر سازمانی به آنها آگهی داد منتشر نکنند و آن سازمان را به مسیر سامانه آگهی‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هدایت کنند.

در ادامه معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر رسانه‌ها را وجدان بیدار جامعه خواند و افزود: رسانه‌ها به‌عنوان وجدان جامعه صرفا متعلق به خودشان نیستند، بلکه بعنوان سرمایه اجتماعی متعلق به اجتماع هستند.

مجید خورشیدی ضمن اشاره به اینکه حمایت از مطبوعات را وظیفه خودمان می‌دانیم گفت: مسئولی که با رسانه ارتباط داشته باشد یعنی با جامعه در ارتباط است.

معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر با اشاره ضرورت انتشار آگهی‌ توسط دستگاه‌های دولتی از طریق سامانه توزیع آگهی‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه شکایت از دستگاه‌های دولتی را منع کرده‌ایم، اما اگر دستگاه و یا سازمانی آگهی را خارج از روال عادی سامانه ارشاد واگذار نماید به دستگاه قضایی معرفی خواهیم کرد.  

وی با اشاره به راه‌اندازی موزه مطبوعات جنوب کشور در استان بوشهر، گفت: راه‌اندازی موزه مطبوعات جنوب کشور و ساماندهی محل خانه مطبوعات استان بوشهر در الویت و مطالبه رسانه‌هاست که با جدیت تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد.

خورشیدی با اشاره به اینکه موضع استانداری بوشهر مبنی بر عدم شکایت از نشریات منتقد است، گفت: کار نشریات مجیزگویی از هیچ مقامی نیست، بلکه وظیفه نشریات بیان واقعیت‌ها به‌صورت حرفه‌ای با رعایت اخلاق رسانه‌ای و انصاف در جامعه است.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 19006
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم