آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ ۰۲:۰۷:۰۵
امروز : یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - 2019/10/20 - ۰۲:۱۱:۰۷
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
بوشهر| تکمیل «سد اخند» مشکل آب کشاورزی و شرب شهرستان عسلویه را برطرف می‌کند

فرماندار عسلویه با تاکید بر تسریع اجرای سد اخند گفت: تکمیل پروژه‌های عمرانی از جمله سد اخند در اولویت برنامه‌ها است چراکه تکمیل پروژه سد اخند مشکلات تامین آب کشاورزی و شرب روستاهای عسلویه را برطرف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از عسلویه، عبدالنبی یوسفی ظهر امروز در بررسی روند اجرای سد اخند عسلویه با تاکید بر حل مشکلات آبرسانی در شهرها و روستاهای عسلویه اظهار داشت: در خصوص حل مشملات آبرسانی در شهرها و روستاهای این شهرستان طرح‌های مهم و متعددی در حال اجراء است.

وی از اجرای سد اخند خبر داد و بیان کرد: هدف اصلی از انجام این پروژه کنترل سیلاب‌های رودخانه اخند است چراکه هر ساله جاری شدن سیل، سبب بروز خسارات زیادی به روستای اخند و اراضی کشاورزی اطراف آن می‌شود.

فرماندار عسلویه با بیان اینکه با کنترل سیلاب‌های این حوضه، می‌توان بخشی از بحران کم آبی در عسلویه را مدیریت کرد افزود: تکمیل پروژه‌های عمرانی از جمله سد اخند در اولویت برنامه‌ها است چراکه  تکمیل پروژه سد اخند مشکلات تامین آب روستاهای عسلویه در حوزه کشاورزی و شرب را برطرف می‌کند.

یوسفی ویژگی‌های سد اخند را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: سد اخند از جنس بتن به ارتفاع حدود 32 متر و سطح مخزن 20 هکتار و حجم مخزن 2 میلیون متر مکعب در خروجی حوضه در نظر گرفته شده که عملیات اجرایی آن سال قبل آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت منابع آب زیرزمینی این شهرستان، احداث این سد کمک شایانی به رونق کشاورزی شهرستان عسلویه می‌کند.

 نماینده مجری طرح سد اخند در این بازدید اظهار داشت: این سد با هدف کنترل سیلاب و استفاده بهینه از منابع آبی حوضه رودخانه فصلی اخند در حال ساخت می‌باشد.

ابراهیم اسلامی‌پور افزود: با توجه به افت شدید سطح سفره‌های آب زیرزمینی و پیش روی آب شور دریا، بخش کشاورزی منطقه دچار خساراتی شده که با تکمیل سد اخند و تلفیق روان‌آب‌های سطحی و آب زیرزمینی، قسمت عمده این مشکل برطرف می‌شود.

وی، با اشاره به اهمیت این سد در حوزه پدافند غیرعامل تصریح کرد: با توجه به قرارگیری روستای اخند و همچنین برنامه ریزی برای جانمایی شهر جدید سیراف در پایین دست حوزه آبریز سد اخند، این سد از اهمیت ویژه‌ای در پدافند غیرعامل منطقه برخوردار است.

نماینده مجری طرح سد اخند گفت: پس از تجهیز کارگاه و احداث جاده دسترسی، عملیات سنگ برداری جناحین و خاکبرداری پی بند به صورت کامل انجام پذیرفته است.

اسلامی‌پور افزود: عملیات بتن ریزی پی بند و پلینت و همچنین حفاری و تزریق تحکیمی و پرده آب بند نیز از دیگر اقدامات مهم انجام شده در ساخت این سد می‌باشد.

وی بیان کرد: از 2 میلیون متر مکعب  آب استحصال شده در سد اخند،  در مصارف شرب، کشاورزی و تغذیه آبخوان پایین دست استفاده می‌شود.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 19103
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم