آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ ۰۰:۳۰:۰۶
امروز : چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - 2019/10/23 - ۰۰:۵۳:۳۱
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
300 میلیارد ریال اعتبار به بخش آبخیزداری استان بوشهر تخصیص یافت

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: ۳۰۰ میلیارد ریال به طرح های آبخیزداری و عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی استان بوشهر تخصیص یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دیلم، علی جعفری صبح امروز در جمع دهیاران وشوراهای اسلامی شهرستان دیلم از اجرای بندخاکی در دیلم خبر داد و اظهار داشت: بند و سد خاکی دره امیری یکی از بزرگترین پروژه‌های آبخیزداری کشور در شهرستان دیلم در حال اجراست.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: با اجرای پروژه بزرگ آبخیزداری سد دره امیری شهرستان دیلم یکی از طرح‌های کم نظیر در سطح کشور است که سالانه 5 تا 6 میلیون مترمکعب از روان آبهای سطحی ذخیره می‌شود که نقش مهمی در مدیریت پایدار سرزمینی بخش کشاورزی با منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان دیلم دارد.

وی با بیان اینکه سالانه 4 میلیارد متر مکعب حجم آب ورودی به حوضه‌های آبریز استان است خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها از 10  تا 12 درصد از حجم ورودی حوضه‌های آبریز استان بوشهر استفاده می‌شود و مابقی بدون استحصال و بهره‌برداری از دسترسی خارج می‌شود.

جعفری که در کارگاه آموزشی نقش طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری در کاهش تهدیدات و مدیریت اثرات مخرب سیلاب ها با حضور دهیاران واعضا  شورا اسلامی شهرستان دیلم سخن می‌گفت تصریح کرد: جلب مشارکت مردمی استفاده از ظرفیت‌های محلی دانش بومی بهره برداران در کنترل سیلاب و اجرای طرح‌های آبخیزداری از راهبردهای اساسی مجموعه منابع طبیعی  است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از تخصیص 300 میلیارد ریال اعتبار به بخش آبخیزداری استان در سال جاری خبر داد و افزود: طرح‌های آبخیزداری و عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی درنقاط مختلف استان  اجرا می‌شود.

وی با اشاره به نقش طرح‌های آبخیزداری در کنترل فرسایش و رسوب و تقویت سفره‌های زیرزمینی بهبود وضعیت پوشش گیاهی توسعه تولیدات بخش کشاورزی و امور زراعت باغداری و دامپروری خواستار مشارکت و همکاری دهیاران و شوراهای اسلامی برای تسریع در اجرای طرح‌های آبخیزداری شهرستان شد.

در این کارگاه آموزشی معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان دیلم نیز بر توجه ویژه فرمانداری در تامین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز بخش آب و آبخیزداری تاکید کرد.

محمد طاهری اجرای طرح‌های آبخیزداری را راهبردی کلان در تبدیل تهدیدات زیست محیطی به فرصت کار و تولید در بخش کشاورزی را به منابع طبیعی و توسعه پایدار روستایی دانست.

وی با اشاره به ضرورت آینده نگری در مطالعات جامع طرح‌های آبخیزداری گفت: در مدیریت منابع آب ضربات جبران ناپذیری بر اقتصاد و اجتماع وارد می‌کند و با توجه به منابع و موانع و مشکلات در مقابل انتقال آب از استانهای همجوار باید از ظرفیت‌های منابع آب و هوا در سطح شهرستان استفاده بهینه به عمل آید.

انتهای پیام/ش

کد خبر 19142
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم