آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ ۱۶:۳۰:۳۱
امروز : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - 2019/12/05 - ۱۶:۳۰:۳۳
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
امام جمعه بوشهر: آموزش پیشگیری از ناهنجاری‌های مادرزادی در دستور کار علوم پزشکی قرار بگیرد

امام جمعه بوشهر با تاکید بر آموزش پیشگیری از بروز بیماری‌های صعب‌العلاج گفت: درمان بیماران ناهنجاری‌های مادرزادی یک کار بنیادی و استراتژیک است که لازم است آموزش‌های پیشگیری از بروز این بیمارها در دستور کار قرار دانشگاه علوم پزشکی بگیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح امروز در نشست هیئت امناء موسسه خیریه محکم و افتتاح دفتر این موسسه در استان بوشهر اظهار داشت: بیماری ناهنجاری مادرزادی اقتصاد خانواده را دچار بحران می‌کند چون هزینه این بیماری بسیار زیاد است و به‌نوعی خانواده و محیط پیرامونی را درگیر خود می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهربا اشاره به اینکه بیماری ناهنجاری مادرزادی سبب از بین رفتن تمرکز ذهنی و آرامش روحی و روانی بیمار، خانواده و محیط پیرامونی می‌شود خاطر نشان کرد:بیمارهای ناهنجاری سبب ضربه زدن به حوزه اقتصاد خانواده به شکل خیلی جدی و از آن‌طرف ایجاد بحران منابع انسانی در جامعه می‌کند.

امام جمعه بوشهر بابیان اینکه کار در عرصه درمان بیماران ناهنجاری‌های مادرزادی یک کار بنیادی و استراتژیک است تصریح کرد: اگر این بیماران درمان شوند و به حدی برسیم که این افراد در آینده تولید علم، محصول دانش‌بنیان و تولید فکر کنند درنتیجه پیشرفت جامعه را در بر خواهد داشت.

آیت‌الله صفایی بوشهری،درمان بیماری ناهنجاری‌های مادرزادی را درازمدت و هزینه‌بر دانست و تاکید کرد: آموزش پیشگیرانه در بروز بیماری‌های صعب‌العلاج و مادرزادی باید مدنظر قرار بگیرد و در این راستا صداوسیما و ستادهای نماز جمعه از هرگونه تلاشی دریغ نمی‌کنند.

وی بابیان اینکه آموزش و نگهداری از بیماران با ناهنجاری‌های مادری‌ نیز حساس است افزود: بسیاری از خانواده‌های دارای این نوع بیمارها، آگاهی کاملی از روش نگهداری و پرستاری صحیح ندارند، بنابراین همین موضوع موجب تشدید این بیماری می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در زمینه درمان بیماران ناهنجاری‌های مادرزادی را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: بسیاری از افراد از بسیاری روش‌های درمانی و حمایتی ازجمله مراجعه به موسسه محکم اطلاع ندارند، بنابراین باید در این خصوص اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود و باید روح ناامیدی از خانواده این بیماران گرفته شود و روند درمان آن‌ها در مسیر صحیح قرار داده شود.

امام جمعه بوشهر با تاکید بر مدیریت درمان این نوع بیماران افزود: درمان خود یک نوع مدیریت است که هم‌خانواده باید آموزش مدیریت درمان ببیند و هم خود موسسه در استان‌ها و شهرستان‌ها باید کاملاً دارای شمع و دانش مدیریت در عرصه درمان باشند.

آیت‌الله صفایی بوشهری تصریح کرد: بسیاری از بیماران به دلیل عدم مدیریت درمان توسط خانواده‌ها دچار بحران جدی می‌شوند.

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی با حضور امام‌جمعه بوشهر، مدیرعامل و رئیس هیئت امنای موسسه خیریه محکم، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و مسئولان استانی رسماً کار خود را در بوشهر آغاز کرد.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 19430
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم