آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ ۱۶:۴۶:۳۴
امروز : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - 2019/12/05 - ۱۶:۵۲:۳۹
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
بوشهر| تولید محصولات آبزی‌پروری به 800 هزار تن در سال افزایش می‌یابد

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: اکنون تولید محصولات شیلاتی آبزی‌پروری به ۵۰۰ هزار تن است که این میزان تا سال ۱۴۰۰ به ۸۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، نبی الله خون‌میرزایی صبح امروز در نشست مسئولان شیلات کشور با استاندار بوشهر با تاکید بر محافظت از منابع و ذخائر آبزیان دریاهای کشور اظهار داشت: برای حفظ این ذخایر باید فعالیت‌های آبزی‌پروری افزایش و صید و صیادی کاهش یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، تولید محصولات شیلاتی را مورد اشاره قرار داد و گفت: 60 درصد این محصولات، آبزی‌پروری و 40 درصد آن صید و صیادی است.

وی، با بیان اینکه 15 سال گذشته 60 درصد محصولات شیلاتی صید و صیادی و 40 درصد آبزی‌پروری بود افزود: آبزی‌پروری در کشور رشد قابل توجهی یافته است که از تولید 3000 تن در سال 1357 اکنون به 500 هزار تن افزایش یافته است.

رئیس سازمان شیلات ایران با تاکید بر توسعه فعالیت‌های آبزی‌پروری در کشور تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده تا سال 1400 تولید محصولات آبزی‌پروری در کشور به 800 هزار تن افزایش می‌یابد.

خون‌میرزایی با بیان اینکه منابع و ذخایر آبزیان در آبهای کشور در خطر انقراض است تاکید کرد: باید فشارها در صید و صیادی و خطر انقراض ذخائر در آبهای کشور کاهش یاید که این مهم با سوق دادن فعالیت‌ها به سوی آبزی‌پروری است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه متقاضیان طرح‌های آبزی‌پروری در کشور افزایش یافته است خاطر نشان کرد: اکنون نسبت به برنامه ششم توسعه در تولید محصولات آبزی‌پروری جلو هستیم ولی توسعه طرح‌های آبزی‌پروری خرد در نقاط ساحلی و روستایی برای ایجاد اشتغال و تولید و جلوگیری از نابودی ذخایز آبزیان در دستور کار قرار دارد.

وی، با بیان اینکه 9 درصد صید آبزیان کشور در استان بوشهر است افزود: باید از صید ساحلی بیش از پیش جلوگیری شود  چراکه زمانی در دریای خزر کشورهای مختلف 3000 تن ماهیان خاویاری صید می‌کردند با تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از نابودی ذخایر این آبزی، صید تجاری آن در دریای خزر ممنوع شد.

رئیس سازمان شیلات ایران تاکید کرد: برای تکرار نشدن این مهم در خلیج فارس باید از تجربه دریای خزر در جلوگیری از انقراض ذخایر آبزیان بهره جست.

خون‌میرزایی بر اجرای طرح‌های تولید آبزیان به صورت و روش متراکم تاکید کرد و افزود: باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه پرورش آبزیان و کاهش صید و صیادی استفاده کرد.

انتهای پیام/ ت

کد خبر 19451
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم