آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ ۱۶:۴۶:۳۴
امروز : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - 2019/12/05 - ۱۷:۲۶:۰۴
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
بوشهر|طرح مجازات‌های جایگزین حبس در دشتی عملیاتی شد

رئیس دادگستری شهرستان دشتی با تاکید بر اجرایی شدن احکام کیفری در دستگاه قضای دشتی گفت: مجازات‌های جایگزین حبس در صدور احکام کیفری در موردمجرمان کم خطر در شهرستان دشتی عملیاتی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دشتی، محمد بازهوایی صبح امروز در جمع خبرنگاران در خورموج با اشاره به بیشترین پرونده‌های دستگاه قضا در دشتی اظهار داشت:پرونده‌های دعوی ملکی و تصرفات اراضی ملی ، مطالبات مردمی نسبت به همدیگر و بانک‌ها،دعوای خانوادگی، طلاق و نفقه از جمله پرونده‌های قضایی است.

وی با بیان اینکه تصادفات خودروهای جاده‌ای در سطح شهرستان دشتی افزایش یافته است گفت: سال گذشته پرونده‌های این حوزه افزایش یافت و و 88 فوتی در استان بوشهر ثبت شد.

رئیس دادگستری شهرستان دشتی از تشکیل 30 پرونده تصادف دیه در دشتی خبرداد و بیان کرد:سامانه ثنا یا سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی در راستای جلوگیری از اطاله دادرسی و حفظ کرامت مردم و جلوگیری از حضور آنان در دستگاه قضا، در دادگستری دشتی راه‌اندازی شده است.

بازهوایی با تاکید بر اجرایی شدن احکام کیفری در دستگاه قضای دشتی گفت:مجازات‌های جایگزین حبس در صدور احکام کیفری در موردمجرمان کم خطر در شهرستان دشتی عملیاتی شده است.

وی، تعداد پرونده‌های ورودی دستگاه قضا شهرستان دشتی را بیش از 15 هزار پرونده دانست و افزود:از این تعداد بیش از 14 هزار پرونده آن مختومه شده است.

رئیس دادگستری شهرستان دشتی با اشاره به پرونده‌های شوراهای حل اختلاف دشتی خاطر نشان کرد:از 2 هزار و 700 پرونده ورودی به شوراهای حل اختلاف دشتی، بیش از 2 هزار و 550 پرونده آن مختومه و 289 پرونده آن با صلح وسازش مختومه شده است.

بازهوایی از تشکیل 50 فقره پرونده حقوقی زمین خواری در شهرستان دشتی خبر داد و تصریح کرد:در برخورد با زمین خواری هیچ خط قرمزی وجود ندارد و در این راستا زمین خواران با کاشت درختان لیمو و ساخت ساز غیر مجاز در روستاهای لاور شرقی،دشت پلنگ و زمین‌های کشاورزی در سطح شهرستان دشتی اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه با افرادی که به صورت غیر قانونی زمین تصرف کردند به‌شدت برخورد می‌شود گفت: برخی افراد به صورت غیر قانونی زمین‌هایی تصرف کرده‌اند که دستگاه قضا دشتی با جدیت با آنان برخورد می‌کند و کسانیکه زمین تصرف کرده‌اند باید آنها را به بیت المال برگردانند.

رئیس دادگستری شهرستان دشتی با بیان اینکه شعبه ویژه رسیدگی به زمین‌خواری در دادگستری دشتی تشکیل شده است تاکید کرد: دستگاه‌های ذیربط باید با قاطعیت این موارد را پیگیری کنند و کسانیکه در این راه قصور و یا کوتاهی داشته باشند از لحاظ قانونی قابل پیگرد است.

بازهوایی با بیان اینکه زمین خواری در سطح شهرستان دشتی آمار بالایی دارد خاطرنشان کرد:  تصرفات غیرقانونی و زمین خواری در بخش کشاورزی و ساحلی زیاد می‌باشد ودر حال حاضر حدود 50 پرونده حقوقی در زمینه زمین خواری در دادگستری دشتی تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود یک‌هزار پرونده کیفری در دشتی تشکیل شده گفت: از این مقدار 850 پرونده آن مختومه شده و از حدود یک‌هزار و 500 پرونده حقوقی 613 پرونده آن مختومه شده است.

رئیس دادگستری شهرستان دشتی یکی از دغدغه‌های مهم شهرستان دشتی را تک برگ کردن صدور اسناد و املاک ثبتی دانست و افزود: اگر این مهم انجام شود بی شک ورودی پرونده‌ها به محاکم قضایی کمتر می‌شود که از دستگاه‌های ذیربط انتظار می‌رود همکاری کامل کنند.

انتهای پیام/ ع

کد خبر 19520
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم