آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ ۱۶:۰۱:۴۳
امروز : جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - 2020/04/03 - ۱۶:۰۳:۳۸
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency    خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری علیاصغر مونسان

مونسان در راه بهارستان

مونسان مانوس با دولت مونس با مجلس

 

بعد از کش و قوص فراوان میان مجلس و دولت و شواری نگهبان بالاخره تشکیل وزارت میراث فرهنگی به تائید شواری محترم نگبان رسید و طی حکمی از سوی رئیس محترم جمهور دکتر علی اصغر مونسان به عنوان اولین سرپرست این وزارت خانه منصوب شد.

چهارم شهریور ماه امسال بود که همزمان با حسن حاجی میرزایی که به عنوان گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت خانه آموزش و پرورش معرفی شده بود ، علی اصغر مونسان نیر به عنوان گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی به مجلس معرفی شد.

مونسان در طول قریب به دوسال از دوره خدمت در سازمان میراث فرهنگی عملکرد قابل قبولی را داشته است ، باید منتظر ماند و دید که میتواند اعتماد ساکنان بهارستان را برای تصدی این وزارت خانه مهم که نقش بسزایی را در تولدی ناخالص ملی و همچنین افزایش درآمد های غیر نفتی دارد جلب کند یا خیر .

در ادامه به بررسی اجمالی عملکرد دکتر مونسان در طول دوسال خدمت در تصدی ریاست سازمان مراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری میپردازیم.

در این گزارش سعی شده ا ست اماری کمی و کیفی از عملکرد این سازمان در دو سال اول دولت دوازدهم در مقایسه با چهار سال دولت یازدهم ارائه گردد تا خوانندگان و همچنین نمایندگان محترم مجلس رویکردی کارشناسانه نسبت به عملکرد دوساله دکتر مونسان در این سازمان داشته و در ادامه با دادن رای اعتماد به این وزیر پیشنهادی پر تلاش و توانمند که به دور از حاشیه سعی در پیش برد اهداف عالیه این سازمان داشته است سکان هدایت این وزارت خانه را نیز به دست این وزیر لایق بسپارند.

علی اصغر مونسان کیست ؟

مونسان در سال ۱۳۴۹ در تهران به دنیا آمد و کارشناسی خود را در رشته عمران دردانشگاه صنعتی شریف و در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت ساخت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر به پایان برد او همچنین مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از سازمان مدیریت صنعتی دریافت کرده است. مونسان در حال حاضر دانشجوی دکترای عمران، دانشگاه صنعتی شریف می باشد. او همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه می باشد.

مونسان فعالیت خود را از سال ۱۳۷۲ هجری شمسی از بخش خصوصی شروع کرده و در اسکله شهید رجایی فعالیت می کرده است. وی در مقطعی در بنیاد مستضعفان و همچنین در پارس جنوبی نیز فعال بوده است؛ و سپس در دوران دوره محمدباقر قالیباف مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران شد؛ او پس از مدتی مسوولیت معاونت اموراجتماعی فرهنگی شهرداری تهران را نیز برعهده گرفت،و سپس به کیش فرستاده شده و مدیرعامل منطقه آزاد کیش شد .عضویت هیئت مدیره و معاونت اجرایی شرکت هریس (ستاد اجرایی فرمان امام ره) نیز از جمله کارهای وی می باشد.

در سال ۱۳۹۵ بر اساس آراء علی اصغر مونسان به عنوان چهره سال صنعت ساختمان در گروه «مدیران دولتی» انتخاب شد.

علی اصغر مونسان مونسان سمت های اجرایی را از سطوح اولیه یعنی حضور در کارگاه ها آغاز کرده و سپس به ریاست کارگاه و مدیریت پروژه ها و پذیرش مسئولیت های اجرایی در سازمان ها و ارگان های مختلف انتخاب شد که از جمله می توان به: معاون اجرایی شرکت مانا (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران)، عضویت هیئت مدیره و معاون اجرایی شرکت دی (بنیاد مستضعفان)، مسئولیت های اجرایی در فاز اول منطقه پارس جنوبی (پالایشگاه پارس جنوبی) و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، همچنین عضو هیئت مدیره و معاون فنی و اجرایی شرکت هریس مهندس عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آتی ساز (بنیاد مستضعفان) اشاره کرد.

علی اصغر مونسان ابتدا مدیرعامل سازمان فنی- مهندسی شهرداری تهران بوده و سپس به شرکت توسعه فضاهای فرهنگی تهران منتقل گشت.

او پس از مدتی مسوولیت معاونت امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران را برعهده گرفت. مدیر عامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران بر عهده داشت. مونسان در سال ۱۳۹۱ مدیر نمونه شهرداری تهران انتخاب شد و همچنین مونسان در دولت دوم حسن روحانی به سمت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری منصوب شد. او همچنین در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به عضویت شورای عالی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز درآمد.

همچنین دکتر علی اصغر مونسان پیش از انتصاب به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به عنوان رئیس منطقه آزاد کیش مشغول بکار بوده است.

 

مونسان در میراث فرهنگی ,صنایع دستی و گردشگری

اما عملکرد مونسان در دو سال اول دولت دوازده در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری.

 • در مجموع  2371 پروژه گردشگری با حجم سرمایه گذاری 180 هزار میلیارد تومان در حال اجرا میباشد که از این مقدار 1006 پروژه ( 42 درصد ) با حجم سرمایه گذاری 120 هزار میلیارد تومان در دولت دوازدهم در حال ساخت میباشد که از این تعداد 374 باب را هتل های 4 و 5 ستاره تشکیل داده است.
 • با افتتاح پروژه های گردشگری و زیرساختی در این حوزه اشتغالی بالغ بر 300 هزار نفر به صورت مستقیم ایجاد شده است که این رقم خود گواه محکمی مبنی بر عملکرد قابل دفاع مونسان در این حوزه است.
 • یکی از مولفه های مهم در رشد و رونق گردشگری ارزان ایجاد اقامتگاه های بوم گردی با تکیه بر شاخصه های بومی و محلی میباشد که در این راستا در دولت دوازدهم 1252 واحد بوم گردی افتتاح شده و تعداد 982 واحد نیز با حجم سرمایه گذاری 536 میلیارد تومان در سراسر کشور در دست ساخت میباشد که تعداد 234 واحد بیش از هدف گذاری انجام شده در سند برنامه ریزی توسعه گردشگری است.
 • در حوزه در آمد ارزی نیز مونسان عملکرد مثبتی را داشته است بدین تریتب که درآمد ارزی دولت دولت از 14.3 میلیارد دلار در دولت یازدهم به 20.5 میلیارد دلار در مدت مشابه در دولت دوازدهم رسد که این امر نشان از رشد 41 درصدی در این حوزه میباشد.
 • یکی از مولفه های مهم در جهت جلوگیری از خروج ارز از کشور کاهش خروج گردشگران میباشد که طبق آمار و اطلاعات نسبت گردشگران خروجی روند کاهشی داشته و از 10542952 نفر در سال 1396 به 7242667 نفر در سال 1397 رسیده است که این آمار حاکی از روند کاهشی به میزان 31.3 درصد میباشد.
 • در مقابل افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور سبب ایجاد رونق در حوزه های مختلف گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار و همچنین ارز آوری و رشد و رونق اقتصادی و درآمد داخلی میگردد که در این راستا نیز دولت دوازدهم و شخص دکتر مونسان عملکرد قابل قبولی داشته و با افزایش 43 درصدی گردشگران ورودی به کشور در دولت دوازدهم نسبت به مدت مشابه در دولت یازدهم این میزان را از 9969588 نفر به 14022087 نفر افزایش داده است.
 • توجه به حوزه صنایع دستی و ساماندهی هنرهای سنتی در این حوزه و تلفیق و سازگاری آن با علم و تکنولوژی جهت معرفی و کسب بازار های هدف یکی دیگر از اهداف عالیه این سازمان میباشد که در این ارتباط دولت دوازدهم در صادرات رسمی بدون احتساب زیور آلات و صادرات چمدانی تا پایان خرداد ماه 1398 معادل 613 میلیون دلار صادرات داشته است و صاردات چمدانی نیز بنا به اظهار نامه های صادر کنندگان تا ابتدای فروردین ماه 1398 بالغ بر 142 میلیون دلار بوده است.
 • در حوزه صنایع دستی ایران با ثبت 8 شهر و دو روستا  موفق به کسب رتبه اول جهانی شده است که نشان از پیشرفت و موفقیت دولت دوازدهم در حوزه صنایع دستی میباشد.
 • ایجاد اشتغال از محل صدور مجوز های تولیدی بریا 129099 نفر ، اخذ 8 نشان جغرافیایی بین المللی برای 8 رشته بومی صنایع دستی ایران از سازمان مالکیت فکری و معنوی WIPO و تصویب و ابلاغ قانون حمایت از هنرمندان ، استادکاران و فعالان صنایع دستی کشور از دیگر عملکرد های مثبت و قابل دفاع مونسان در حوزه صنایع دستی است.
 • عملکرد دولت دوازدهم و شخص مونسان تنها به موار فوق خلاصه نمیشود بلکه مونسان در طول دو سال تصدی مدیریت این سازمان در حوزه میراث فرهنگی نیز عملکرد قابل قبولی داشته است که اجرای بیش از 4000 هزار پروژه عمرانی شامل مرمت و احیاء و بهره برداری از آثار تاریخی و فرهنگی از جمله است که این امر باعث اشتغال بیش از 25000 نفر به صورت مستقیم در این حوزه شده است.
 • افتتاح 96 موزه و ثبت 5 اثر در فهرست میراث جهانی نظیر جنگل های هیکانی ، شهر تاریخی یزد ؛ منظر باستان شناسی شهر های فیروز آباد ، سروستان ، بیشابور و 8 پهنه تاریخی ، کمانچه و چوگان از دیگر عملکرد های شاخص مونسان در حوزه میراث فرهنگی است.
 • ساماندهی و مستند سازی و مرمت 235334 قلم شی موزه ای و استرداد 74 اثر نفیس موزه ای از خارج از کشور از جمله امریکا و ایتالیا نیز افتخارات دولت دوازدهم و مدیریت مونسان در طول تصدی مدیریت میراث فرهنگی است که نباید از آن غافل شد.

در پایان با توجه به شرایط حاکم بر کشور و نیز اندک زمان باقیمانده از دولت دوازدهم و همچنین جهت جلوگیری از هرکونه تغییر در مدیریت در حوزه های مختلف این وزارت خانه جدیدالتاسیس که قطعا باعث از دست رفتن زمان و تحمیل هزینه های گزاف به بدنه این وزرات خانه و همچنین دولت خواهد شد و با عنایت به عملکرد قابل قبول مونسان در طول دو سال خدمت در راس این وزارت خانه بنظر میرسد رئیس جمهور بهترین گزینه ممکن را برای تصدی این پست به ساکنان بهارستان معرفی نموده است و امید است نمایندگان ملت نیز به دور از هرگونه حاشیه با اندکی تامل در عملکرد دکتر مونسان در حوزه های مختلف این وزارت خانه با دادن رای اعتماد به ایشان کلید وزرات خانه نوزدهم را به علی اصغر مونسان که در این مدت با ارائه عملکرد قابل قبول باعث شکوفایی و رونق گردشگری و صنایع دستی و نیز حفظ و احیاء میراث فرهنگی شده است بسپارند، زیرا که مونسان هم اکنون هم مونس میراث است و دولت و هم میتواند مانوس مجلس و بهارستان باشد./ شهرام اسلامی

کد خبر 20669