آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ ۲۱:۲۲:۴۲
امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020/06/05 - ۰۸:۳۱:۵۰
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
عزاداری سنتی عاشورا در گناوه برگزار شد

گناوه- همزمان با عاشورای حسینی و همنوا با همه عزاداران سید و سالار شهیدان و یاران باوفایش مردم گناوه در حسینیه ها و تکایا و اماکن مذهبی به عزاداری پرداختند.

به گزارش خبرنگار مهر، مردم مومن و ولایتمدار شهر گناوه در عاشورای حسینی و همپای مردم سراسر ایران اسلامی به یاد شهدای کربلا با حضور در مساجد، تکایا، هیت‌ها و مکان‌های عزاداری و با قرائت زیارت عاشورا و قرآن‌خوانی و با سینه‌زنی به شهدای کربلا اظهار ارادت کردند.

حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی در آیین ویژه عاشورا در حسینیه بیت العباس گناوه با بیان وقایع عاشورا اظهار داشت: امام حسین (ع)  در شب عاشورا برای جنگ از دشمن مهلت گرفت.

وی افزود: از علل مهلت خواستن شب عاشورا از دشمن این بود که با توجه به آمادگی و تسلیحات دشمن  در جنگ در شب عاشورا تمام افراد حتی زنان و کودکان در لشکر امام حسین (ع)  به شهادت می رسیدند و نام و هدف امام حسین و نهضت عاشورا برای همیشه در کربلا دفن می شود و هیچ کس پیام رسان خون شهدای کربلا بعد از این حادثه باقی نمی ماند و امام سجاد (ع) به عنوان امام بعدی شیعیان نیز کشته می شود و راه امامت ادامه نمی یافت و لذا امام حسین (ع) با اتخاذ این تصمیم دشمن را وادار کرد تا جنگ را به ظهر عاشورا بکشاند.

 امام جمعه گناوه گفت: از دلایل دیگر این مهلت خواستن جنگ در روز روشن با دشمن بود تا چهره این دشمنان برای همه جهانیان شناخته شود و مشخص باشد که چه کسانی با خاندان اهل بیت (ع) جنگیدند لذا انداختن زمان جنگ به روز چهره تک تک این افراد را مشخص کرد و امروز نام همه این جنایتکاران در تاریخ ثبت شده است.

وی بیان کرد: از دیگر دلایل این مهلت خواستن این بود که از آنجا که امام  مخزن و منبع هدایت است و این مهلت باعث می شود کسانی مانند حر بن یزید ریاحی که امکان بازگشتش  به سوی راه حق وجود دارد به این راه برگردد و نجات یابد .

امام جمعه گناوه گفت:شب عاشورا، شب عاشقان و عارفان است و حادثه عاشورا  دارای ابعاد مختلف است  که بعد عقلانی و عرفانی حادثه عاشورا باید نظاره شود.

وی گفت:امام حسین (ع) در شب عاشورا اصحاب خود را جمع کرد و پس از شکرگزاری چهار نعمت مادی و معنوی، در شب عاشورا فرمود که من اصحابی باوفاتر از اصحاب خود سراغ ندارم.

رکنی حسینی بیان کرد: اولین کسی که در شب عاشورا اعلام وفاداری کرد حضرت ابالفضل (ع) بود و بعد از ایشان بقیه اصحاب و یارانشان اعلام وفاداری کردند و تا آخرین لحظه در کنار امام خویش پابرجا و ثابت قدم ماندند.

در این اجتماع دسته‌جات عزاداری و هیئت‌های مذهبی از نقاط مختلف شهر گناوه در این مکان مقدس اجتماع کرده و به سینه‌زنی و زنجیرزنی پرداختند و عزا و ماتم خاندان آل محمد (ص) را به سوگ نشستند.

در ادامه این مراسم با اجتماع هیئت های عزاداری  آیین های مداحی واجرای تعزیه در سوگ شهدای کربلا برپا شد.

بعد از ظهر  روز عاشورا  نیز حرکت دستجات عزاداری و هیئت های مذهبی از خیابان‌های اصلی شهر و بلوار امام خمینی، بلوار پاسداران و بلوار امام حسین علیه السلام   شروع می شود و  تجمع بزرگ عاشورائیان به رسم و سنت هر سال در محل امامزاده سلیمان بن علی (ع) در ساعت ۱۸ انجام خواهد شد.

کد خبر 21280
منبع خبر : خبرگزاری مهر