آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ ۱۶:۲۵:۰۰
امروز : چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - 2020/04/08 - ۱۸:۵۸:۲۴
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
موزه منطقه‌ای خلیج فارس دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر گفت: موزه منطقه‌ای خلیج فارس بوشهر به امکانات و تاسیسات لازم برای نگه‌داری اشیاء تاریخی مجهز شده که تا دهه فجر امسال تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، محمدحسین ارسطوزاده صبح امروز در جریان بررسی استاندار بوشهر از وضعیت آثار تاریخی بوشهر با بیان اینکه شهرستان بوشهر از ظرفیت بالای ابنیه تاریخی برخوردار است اظهار داشت: با توجه به اینکه فصل گردشگری در استان بوشهر آغاز شده و در آستانه ورود گردشگران به استان قرار داریم وضعیت آثار و بناهای تاریخی در شهرستان بوشهر بررسی شد.

وی با بیان اینکه در بازدید استاندار بوشهر ساماندهی ووضعیت آثار تاریخی بوشهر مورد بررسی قرار گرفت خاطر نشان کرد: قلعه تاریخی ریشهر، عمارت تنگستانی موزه منطقه‌ای خلیج فارس، عمارت ملک، 7 بنگله، قبرستان متجاوزان انگلیسی مورد بازدید و بررسی قرار گرفت و بر اجرایی شدن دستورالعمل‌ها و مصوبات برای ساماندهی، حفظ و نگه‌داری آثار تاریخی تاکید شد.

وی، با بیان اینکه دستگاه‌ها و متولیان بخش دولتی  مستقر در محوطه‌های تاریخی  مکلف به نگه‌داری و حفاظت از آثار تاریخی هستند افزود: بخش‌های غیردولتی و خصوصی که فضاهای تاریخی در اختیار آنان قرار دارد در اسرع وقت در راستای تکمیل و ساماندهی آنها اقدام کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر با تاکید بر نقش مهم بناهای تاریخی در عرصه گردشگری تصریح کرد: دیدگاه این است که بخش خصوصی به بهره‌گیری از این بناها و تبدیل آن به مرکز گردشگری، زمینه اشتغال و رونق گردشگری را فراهم کنند.

ارسطوزاده، احیاء بناهای تاریخی را یک ضرورت دانست و گفت: بخشی از طرح‌های گردشگری از جمله موزه منطقه‌ای خلیج فارس  امسال برای بهره‌برداری گردشگران تکمیل و افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه موزه منطقه‌ای خلیج فارس بوشهر در عمارت تاریخی کنسولگری انگلیسی متعلق به دوره قاجاریه است خاطر نشان کرد: این موزه به امکانات و تاسیسات لازم برای نگه‌داری اشیاء تاریخی مجهز شده که تا دهه فجر امسال تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر نیز در بازدید از محوطه تاریخی سواحل ریشهر گفت: این محوطه تاریخی با قدمت 3 هزار ساله از لحاظ وجود سفال متنوع بوده و رنگ بندی آن از غنای بالایی برخوردار است.

نصرالله ابراهیمی با تاکید بر ساماندهی آثار تاریخی بوشهر افزود: تقویت سیاست‌ها، طرح‌ها و ظرفیت‌های گردشگری مورد توجه ویژه قرار دارد و در این راستا یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها امسال تسریع درتکمیل این پروژه‌ها است.

وی، با بیان اینکه عمارت تاریخی ملک بوشهر برای احیا و بهره‌برداری از آن به بخش خصوصی واگذار شده است افزود: این عمارت تاریخی به مرکز اقامتی و گردشگری تبدیل می‌شود که اعتبارات و تسهیلات مرمت و تکمیل عمارت ملک از محل صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی تامین شده است.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر با اشاره به ساماندهی گورستان متجاوزان انگلیسی در شهر بوشهر خاطر نشان کرد: برای بهره‌برداری از این مکان به عنوان طرح گردشگری، این مکان تاریخی به شهرداری بوشهر واگذار می‌شود.

ابراهیمی، عمارت 7 بنگله را مربوط به دوران قاچار دانست و با اشاره به  عمارت تنگستانی بیان کرد: قرار است این محوطه تاریخی که 21 هزار متر مربع  مساحت دارد پارک موزه شود.

وی، موزه منطقه‌ای خلیج فارس را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این موزه که اشیاء دوران قاجار در آن نگه‌داری می‌شود به امکانات لازم موزه‌ای مجهز شده که قرار است در دهه فجر امسال افتتاح شود.

انتهای پیام/ش

کد خبر 21329
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم