آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۲/۰۲ ۱۱:۲۴:۰۲
امروز : جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - 2020/02/21 - ۱۲:۵۹:۰۹
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
صادرات از پارس جنوبی 38 درصد افزایش یافت

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی ‌گفت: در ماه گذشته صادرات غیر نفتی از پارس جنوبی به ۱.۶ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش دارد.

احمد پورحیدر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در عسلویه منطقه پارس جنوبی را بزرگ‌ترین میدان گازی جهان دانست و اظهار داشت: تاسیسات بهره‌برداری از میدان گازی پارس جنوبی در شهرستان‌های عسلویه و کنگان قرار دارد که این مهم ظرفیت قابل توجهی در عرصه تولید، اشتغال و صادرات فراهم کرده است.

وی پارس جنوبی را به عنوان قطب انرژی و گازی ایران دانست و بیان کرد: پارس جنوبی علاوه بر دارا بودن عنوان پایتخت انرژی ایران، قطب صادرات محصولات غیرنفتی، پتروشیمی و میعانات گازی کشور به شمار می‌رود. 

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی با بیان اینکه مهم‌ترین صادرات پارس جنوبی محصولات جانبی از تاسیسات گازی و مجتمع‌های پتروشیمی است افزود: در مرداد ماه امسال 433 محموله صادراتی از منطقه ویژه پارس جنوبی به کشورهای مختلف صادر شد که تعداد محموله‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 2 برابر افزایش یافته است.

پورحیدر با اشاره به صادرات 1.5 میلیون تن محصولات  غیرنفتی  از پارس جنوبی در مرداد ماه امسال خاطر نشان کرد: در ماه گذشته 1.5 میلیون تن محصولات غیرنفتی از پارس جنوبی به کشورهای مختلف صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 38 درصدی دارد.

وی، ارزش محموله‌های صادراتی یاد شده را 581 میلیون دلار دانست و تصریح کرد: در مرداد ماه امسال 14 هزار تن محصولات مورد نیاز کشور به ارزش 10.9 میلیون دلار از گمرک پارس جنوبی وارد و ترخیص شده که نسبت به سال قبل افزایش دارد.

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی از واردات 295 محموله پروژه‌ای از گمرک پارس جنوبی خبر داد و بیان کرد: در مجموع 307 محموله وارداتی با وزن 27 هزار تن به ارزش 273 میلیون دلار در مرداد ماه امسال از گمرک پارس جنوبی وارد کشور شده است.

پورحیدر کشورهای چین ، امارات، کره جنوبی، هند  ژاپن، هنگ‌کنگ، اندونزی، ترکیه، مصر و کویت را مقصد محموله‌های صادراتی پارس جنوبی دانست و خاطر نشان کرد: متانول، پروپان، بوتان، پلی اتیلن سبک و سنگین، آمونیاک، گوگرد، استایرن از جمله محموله‌های صادراتی است.

انتهای پیام/ش

کد خبر 21347
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم