آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ ۱۲:۰۴:۳۰
امروز : یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - 2019/12/08 - ۱۲:۱۱:۰۷
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
شورای نگهبان

ایسنا/بوشهر سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر عنوان کرد: همیشه فصل الخطاب شورای نگهبان قانون بوده است و به عبارتی شورای نگهبان خط‌کشی سیاسی ندارد و بر اساس قانون و مقررات عمل می کند.

خلیل رضایی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران ضمن گرامیداشت سالروز شهادت آیت‌الله مدرس گفت: معمولا یکی از ارکان نظام که مورد هجوم دشمن قرار می گیرد شورای نگهبان می باشد که دلیل آن نیز صحت کار و درستکاری آنها است که همواره مورد بی مهری های زیادی قرار می گیرند. شورای نگهبان همیشه در بعد نظارت بر انتخابات و مصوبات خود مورد اعتراض و چالش واقع شده است، مخصوصا در آستانه انتخابات هایی که صورت می گیرد و بحث تایید و رد صلاحیت‌ها بیشتر در معرض هجمه و حمله دشمن -و همراهی افراد ناآگاه در داخل کشور- قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان بر اساس ملاک‌ها و معیارهایی که دارد عمل می کند، و بنا بر اثبات تجربه فارغ از هر گونه خط‌وربط سیاسی کار خود را انجام می‌دهد. به عبارتی شورای نگهبان خط‌کشی سیاسی ندارد و بر اساس آنچه قانون و مقررات ایجاب می‌کند عمل کرده و در واقع از وظیفه‌ای که قانون بر عهده‌اش گذاشته پیروی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری محار، سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر اظهار کرد: همیشه فصل الخطاب شورای نگهبان قانون بوده است و درصدد بوده تا حداکثر عدالت اجتماعی را در مصوبات و نظارت بر انتخابات داشته باشد.

رضایی بیان کرد: پس از تشکیل هیئت مرکزی، احکام هیئت های نظارت استان ها -در شهریور ماه- صادر شده و اکنون هیئت های نظارت در تمامی ۱۶ بخش مستقل استان بوشهر فعال هستند و وظایف قانونی خود را انجام می دهند.

این مسئول تاکید کرد: با توجه به اینکه می توان چندین رکن برای انتخابات در نظر گرفت، آنچه مربوط به شورای نگهبان است اینکه امنیت، سلامت و حضور حداکثری و مشارکت مردم را تامین کند، و سلامت انتخابات و نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات انتخاباتی به عهده شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: سلامت انتخابات قطعا به مشارکت حداکثری مردم کمک می کند و هر چه مجریان و ناظران انتخابات بیشتر ملزم به رعایت قانون باشند هم سلامت انتخابات تضمین شده و هم اینکه مردم اعتماد و اطمینان بیشتری نسبت به مجریان انتخابات خواهند داشت.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر با تاکید بر ضرورت کمک به گسترش حضور مردم در امر انتخابات گفت: ثبت نام از کاندیداها بر عهده وزرات کشور بوده و در استان نیز ۴ فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه متولی ثبت نام هستند و همچنین ناظرانی از سوی شورای نگهبان جهت نظارت بر ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شده است که با رصد اوضاع در کنار همکاران ما در وزارت کشور بوده و با تعامل، همفکری و همکاری اگر مواردی باشد طبق قانون و مقررات برخورد خواهند کرد.

خلیل رضایی با اشاره به برخی از شرایط ایجابی و سلبی کاندیداها و مواد قانونی گفت: برخی از مناصب و مسئولیت ها در سراسر کشور از کاندیداتوری محروم هستند اما برخی تنها در حوزه انتخابی قلمرو ماموریت خود نمی توانند کاندیدا باشند. برای نمونه یک مدیرکل می تواند در حوزه ای به غیر از استان ماموریت خود نام نویسی نماید و کاندیدا شود و هیچ گونه ایراد و اشکال قانونی ندارد. ولی برای حوزه تحت ماموریت خود نیاز است که ۶ ماه قبل از زمان ثبت نام استعفای خود را مطرح کرده و موافقت آن را اخذ کرده باشد.

انتهای پیام

کد خبر 25598
منبع خبر : خبرگزاری ایسنا