آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۲۱:۰۲:۱۹
امروز : یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - 2019/12/08 - ۰۱:۵۹:۴۵
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵
پی کی یو

ایسنا/بوشهر کارشناس بیماری‌های غیر واگیر بیان کرد: به دلیل آموزش پذیری بیشتر در سنین پایین، ایجاد تغییر رفتار در کودکان نسبت به بزرگسالان و در نتیجه اصلاح سبک زندگی در این افراد بیشتر است.

سیمین سیاح در کلاس آموزشی ژنتیک اجتماعی عنوان کرد: امروزه کنترل بیماری‌های عفونی و بیماری‌هایی که با واکسن پیشگیری می‌شوند باعث کاهش میزان مرگ و میر شیرخواران شده است.

وی افزود:  بیماری‌های ارثی شایع و مهم در کودکان و بزرگسالان حیطه‌های اصلی فعالیت برنامه ژنتیک اجتماعی است. خدمات ژنتیک سلامت، مجموعه خدماتی است که از طریق به‌کارگیری دانش و فن آوری ژنتیک در کنترل و پیشگیری بیماری‌ها به کار می‌آیند.

به گزارش خبرگزاری محار، این کارشناس اظهار کرد: به‌کارگیری دانش ژنتیک در مدیریت بیماری‌ها از سه طریق باعث افزایش اثربخشی مداخلات مربوط به این بیماری‌ها می‌شود.

کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در خصوص شناسایی افراد در معرض خطر قبل از ایجاد تغییرات بیماری‌زا بیان کرد: با توجه به تمرکز بسیاری از افراد مبتلا در خانواده و خویشاوندان فرد، مداخلات ژنتیک می‌تواند با کمترین هزینه، بیشترین افراد در معرض خطر در جامعه را شناسایی و موجب ارتقا سطح پیشگیری از ثانویه به اولیه در این خانواده‌ها شود.

سنین پایین بهترین زمان برای شروع مداخلات ژنتیکی است

سیاح سنین پایین را بهترین زمان برای شروع مداخلات ژنتیکی افراد خانواده دانست و افزود: به دلیل آموزش پذیری بیشتر در سنین پایین، ایجاد تغییر رفتار در کودکان نسبت به بزرگسالان و در نتیجه اصلاح سبک زندگی در این افراد بیشتر است.

وی مسیرهای شناسایی افراد در برنامه ژنتیک اجتماعی را شامل خدمات ژنتیک هنگام ازدواج، ارزیابی ژنتیک در دوران زندگی، غربالگری نوزادی بیماران متابولیک ارثی و غربالگری در زمان بارداری شامل سندرم داون، تریزومی و ناهنجاری ژنتیک دانست.

کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر تاکید کرد: پی، کی، یو یک بیماری ارثی است که از پدر و مادر به فرزند منتقل شده و به علت کمبود نوعی آنزیم در کبد نوزاد به وجود می‌آید که تنها و بهترین راه تشخیص بیماری، اندازه گیری خون نوزادان در بدو تولد است و این آزمایش باید ۳ تا ۵ روز بعد از تولد انجام شود.

به گزارش خبرگزاری محار، کلاس آموزشی ژنتیک اجتماعی، تالاسمی و پی کی یو جهت کلیه مراقبین مرد، زن و بهورزان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر برگزار شد.

انتهای پیام

کد خبر 25626
منبع خبر : خبرگزاری ایسنا