آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۲/۰۶ ۰۵:۰۰:۰۷
امروز : سه شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - 2020/02/25 - ۰۶:۴۴:۵۵
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
شرایط تولید اورانیوم در ایران با قبل از برجام مساوی شده است

بوشهر - دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به آمادگی برای غنی‌سازی با هر میزان سو بر حسب نیاز کشور گفت: شرایط تولید اورانیوم با قبل از برجام مساوی و حتی افزایش هم یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اصغر زارعان پیش از ظهر شنبه در پنجاه و یکمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی فردی متواضع، خداترس، شهادت طلب، فداکار، انقلابی و با اخلاص، همواره خدا را حاضر و ناظر بر خود می‌دید.

وی بیان کرد: شهادت شهید سلیمانی باعث به ویژه وحدت و انسجام ملی شد و همین‌طور زوال ظالم و استکبار را تسریع بخشید و احیای مجدد مبارزه با استکبار را به ما آموخت که انشاالله ادامه دهنده راه این شهید با هدف خروج همه بیگانگان از منطقه باشد و اگر این هدف‌گذاری با قدرت و قوّت دنبال شود راه شهید ادامه یافته است.

دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی با اشاره به اهمیت صنعت هسته‌ای افزود: این صنعت می‌تواند موتور محرک سایر صنایع نیز به عنوان یک صنعت هایتک باشد. بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری، انرژی هسته‌ای یک فناوری با ارزش و محصول یک دانش پیشرفته است.

وی ادامه داد: علوم هسته‌ای یکی از بزرگترین دستاوردهای بشری است و این صنعت به‌عنوان یک ضرورت برای کشور است و هسته‌ای توانست به این ملّت عزت نفس بدهد و لذا در این خصوص به لطف خدا و تلاش‌های گم‌نامانه صورت گرفته چرخه سوخت از اکتشاف، استخراج، فرآوری، غنی‌سازی و سپس طراحی و ساخت مجتمع‌های سوخت و نهایتاً بهره‌برداری از این مجتمع‌ها در نیروگاه‌های قدرت همچون بوشهر شد.

دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: کمتر کشورهایی هستند که به طور کامل این چرخه را مضاعف بر کارخانه تولید آب سنگین و حتی راکتورهای تحقیقاتی را داشته باشند.

قدرت امروز در علم و فناوری است

وی افزود: سازمان انرژی اتمی یک سازمان اقتدارآفرین و خط شکن است و مأموریت‌های اصلی و حاکمیتی خود در این صنعت از جمله تولید برق پاک، تولید رادیودارو، نظارت بر مراکزی که کار با اشعه را دارند و همچنین سامانه‌های پرتودهی برای میکروب‌زدایی و بالا بردن طول عمر محصولات کشاورزی و صنعتی و در عرصه لیزرهای فیبر و دیسک را در دست اجرا دارد.

زارعان افزود: قدرت امروز در علم و فناوری است. علم می‌تواند بازدارندگی به همراه داشته باشد همچون هسته‌ای و ما نیز برای رسیدن به قله‌های نهایی علم باید دو راه را انتخاب کنیم؛ یا خوداتکایی و ایستادگی یا ذلت و راه سومی وجود ندارد.

وی ادامه داد: قطعاً با بصیرت و بینش ایجاد شده خوداتکایی راهبرد ما است و در سازمان انرژی اتمی علم و مهارت در کنار همدیگر قرار گرفته و از سرریز این دانش نیز به سایر صنایع خدمات‌دهی می‌شود و یکی از دلایل عصبانیت دشمن نیز در این حوزه همین نکته است.

دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی گفت: برای رسیدن به اقدامات مذکور با بصیرت و دشمن شناسی که در این صنعت با روحیه انقلابی ایجاد شده است تا به امروز تمامی توطئه‌های سرویس‌های بیگانه که در تلاش بوده و هستند زیرساخت‌های این مهم را با شگردهای گوناگون و حتی نفوذ عملیاتی کنند خنثی شد.

وی افزود: نظام سلطه و بدخواهان می‌خواهند این صنعت فقط در انحصار خودشان باشد و ما به دلیل عدم اعتماد به بیگانگان ایجاد چرخه سوخت بومی را به سرانجام رسانده و مابقی اقدامات خود را با قوت، نشاط و با سرعت لازم و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ترویج علم در دنیای اسلام یک عمل صالح است هر آنچه که نیاز داشته باشیم طراحی کرده و استفاده می‌کنیم.

زارعان ادامه داد: یک هم‌افزایی علمی بسیار خوبی بین دانشگاه‌های کشور و این صنعت به وجود آمده است و این را نباید فراموش کرد که ایستادگی هزینه دارد و هزینه آن را تاکنون برای افتخار به گذشته و امید به آینده پرداختیم.

وی تصریح کرد: چهل سال در مسیر تحقق آرمان‌ها و پیشرفت همراه با عزت و سربلندی و تلاش و مقاومت که نتیجه آن تا کنون ظفر بوده گام برداشته و گام دوم انقلاب انشاالله برای فرهیختگی بیشتر دنبال خواهد شد.

زارعان از آمادگی سازمان انرژی اتمی برای غنی‌سازی با هر میزان سو بر حسب نیاز کشور با توجه به زیرساخت‌های ایجاد شده در صنعت هسته‌ای از جمله ۱۵ نسل سانتریفیوژ خبر داد و افزود: در قبل از برجام ما صرفاً ۵ نوع ماشین در حال تحقیق و توسعه داشتیم اما هم اکنون به ۱۵ نوع رسیده است.

وی اضافه کرد: در عرصه ماشین‌های سانتریفیوژ قدم‌های بزرگی برداشته شده است که در روز ملی فناوری هسته‌ای در سال ۹۹ اخبار جدیدی در این حوزه همراه با رونمایی از دستاوردهای جدید خواهیم داشت.

دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی با رویکرد بومی سازی در تمامی بخش‌ها اعم از تجهیزات و مواد اولیه در یکی دو سال گذشته تا به امروز به ویژه در مورد اصلاح فرآیندهای تولید اورانیوم اقدامات بنیادی انجام داده که دستاوردهای چند سال اخیر گویای فعالیت‌های گسترده سازمان در بخش‌های مختلف بوده است.

توسعه فناوری هسته‌ای

وی ادامه داد: در طول مدت پسا برجام بیش از ۲۵ تن به ذخایر خوراک کشور از طریق غنی‌سازی پسماندهای ذخیره شده که خود یک فناوری در این زمینه است افزوده است و حلقه غنی‌سازی در تمام ابعاد به ویژه زیرپروژه‌های مجتمع غنی‌سازی نطنز تکمیل شده و امروز ذخایر اورانیوم غنی شده کشور پس از تصمیم نظام و گام‌های کاهش تعهدات برجامی از مرز یک تن عبور کرده و به عبارتی شرایط تولید اورانیوم با قبل از برجام مساوی و حتی افزایش هم یافته است.

زارعان ادامه داد: گام‌های کاهش تعهدات برجامی ما نوری برای برگشت‌پذیری بوده که در تمامی گام‌ها اعلام شده سازمان در اجرای مأموریت‌های ابلاغی زودتر از پیش‌بینی اهداف آنها را محقق کرد و فردویی که دشمن با ترفندهایی به دنبال تعطیل کردن آن بود و با هوشیاری تیم فنی ایران موفق نشد هم‌اکنون به طور ۱۰۰ درصد به عنوان یک سایت تولید اورانیوم با ظرفیت هزار و ۴۴ ماشین سانتریفیوژ در حال گازدهی و تولید محصول است.

وی بیان کرد: ضمن اینکه فردو تعطیل نشد مجموعه‌های دیگری به این سایت از جمله ساخت و تجهیز مجموعه مرکز مواد و ساخت تجهیزات خلاء و ایزوتوپ‌های پایدار که از نظر فناوری و دانش اهمیت آن اگر از غنی سازی بیشتر نباشد کمتر نیست و این اقدام نیز بعد از برجام با همکاری کشور روسیه انجام و فاز اول آن به اتمام رسید و فاز دوم آن در دست اقدام است.

زارعان گفت: پروژه‌های سازمان انرژی اتمی با نشاط در حال انجام است همچون احداث واحدهای ۲ نیروگاه اتمی بوشهر، طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای، تولید فوتون‌های درهم‌تنیده، کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در فردو، ادامه پروژه مدرن‌سازی راکتور اراک که اخیراً مدار ثانویه آن به بهره‌برداری رسید و تا سال ۱۴۰۰ این پروژه ملّی راه‌اندازی خواهد شد.

وی اظهار داشت: اکتشاف و استخراج اورانیوم با روش ژئوفیزیک هوابرد با رویکرد بومی‌سازی و طراحی و ساخت انواع مجتمع‌های سوخت بومی و احداث مرکز تولید رادیوداروهای ایران موسوم به تترا از دیگر دستاوردها است.

کد خبر 27245
منبع خبر : خبرگزاری مهر