آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ ۱۰:۵۵:۱۹
امروز : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - 2020/02/19 - ۱۱:۱۰:۵۹
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۰
طرح پیمایش ملی عوامل بیماری های غیرواگیر در گناوه اجرا می‌شود

گناوه- هشتمین دوره پیمایش ملی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر از ۲۶ بهمن در گناوه آغاز می شود.

محمد بازیاری رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از کشورهای با درآمد متوسط در منطقه مدیترانه شرقی، در دهه‌های اخیر به دستاوردهای قابل توجهی در حوزه سلامت نائل شده است ولی با این وجود میزان مرگ ناشی از بیماری‌های غیر واگیر موجب شده که نظام سلامت کشور بیمارهای غیر واگیر را به عنوان تهدیدی جدی در نظر بگیرد.

رئیس شبکه بهداشت درمان گناوه افزود: به منظور کاهش بار بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب به آنها و در راستای این هدف، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشتمین دوره پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر (steps ۲۰۲۰) را در سال ۱۳۹۸ در کل کشور در دستور کار خود قرار داده است.

وی گفت: در راستای اجرای این طرح در شهرستان گناوه ۸ خوشه در شهر و ۲ خوشه در روستا (چهار روستایی و مال قائد) به روش نمونه گیری سیستماتیک انتخاب شده است و در کل در این طرح برای ۱۰۰ نفر پرسشنامه تکمیل می‌شود.

بازیاری خاطرنشان کرد: این طرح از ۲۶ بهمن تا ۲۶ اسفند اجرا خواهد شد و در این پیمایش سه مرحله شامل پرسشگری با پرسشنامه، انجام سنجش‌های جسمانی و اندازه گیری های آزمایشگاهی با مراجعه حضوری تیم پیمایشی تعیین شده شهرستان برای افراد ۱۸ سال به بالا از درب منزل انجام می‌گیرد.

وی اضافه کرد: برای افراد بالای ۲۵ سال نمونه خون نیز گرفته می‌شود ولی برای افراد ۱۸ سال فقط پرسشگری انجام خواهد شد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: هدف از این طرح ارائه اطلاعات بهنگام برای برنامه ریزی دانشگاهی و شهرستانی، حمایت طلبی، ترغیب مردم به اتخاذ سبک زندگی سالم، استفاده از اطلاعات بهنگام برای طراحی مداخلات جدید و ارزیابی و ارزشیابی مداخلات سلامت است.

کد خبر 29734
منبع خبر : خبرگزاری مهر