آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ ۱۰:۵۵:۱۹
امروز : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - 2020/02/19 - ۱۱:۲۸:۴۰
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۴
کشتی‌هایی با ظرفیت بالای 30 هزار تن در بندر بوشهر فراهم می‌شود + تصاویر

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر از اجرای طرح‌های لایروبی در بنادر ۱۲گانه استان بوشهر خبر داد و گفت: بر این اساس با تکمیل طرح لایروبی بندر بوشهر زمینه پهلوگیری کشتی‌هایی با تناژ بالای ۳۰ هزار تن در این بندر فراهم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر،  بخش عمده‌ای از معیشت مردم استان بوشهر از طریق دریا و سواحل است چرا که از 10 شهرستان این استان 8 شهرستان ساحلی است و مردم ساحل‌نشین شهرها و روستاهای ساحلی از طریق دریا امرار معاش می‌کنند.

استان بوشهر با خلیج فارس دارای طولانی‌ترین مرز دریایی و ساحل است چرا که طول  این مرز دریایی افزون بر 937 کیلومتر با خلیج فارس  و افزون بر 730 کیلومتر ساحل است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه استان ساحلی بوشهر از ظرفیت مهمی در عرصه‌های اقتصادی و تجاری برخوردار است اظهار داشت: براساس آمارهای موجود بخش عمده‌ای از صادرات کشور از طریق بنادر استان از جمله بوشهر، عسلویه، کنگان، دیر و گناوه انجام می‌شود.

معیشت عمده مردم این استان از طریق دریا است

سعید زرین‌فر با بیان  استان بوشهر یک استان دریایی است افزود: معیشت عمده مردم این استان از طریق دریا است که تجارت دریایی، صید و صیادی، تجارت و آبزی‌پروری عمده فعالیت حوزه دریا محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بنادر استان بوشهر خاطرنشان کرد: استان بوشهر دارای 12 بندر با تجهیزات و امکانات لازم برای تخلیه و بارگیری کالا و ارائه خدمات به بازرگانان است که ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر افزون بر 7.5 میلیون تن است که به 15 میلیون تن افزایش می‌یابد.

اجرای طرح لایروبی بندر بوشهر و زمینه پهلوگیری کشتی‌هایی با تناژ بالای 30 هزار تن

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر فراهم شدن پهلوگیری کشتی‌های با تناژ بالا  را یکی از برنامه‌های مهم استان دانست و بیان کرد: بر این اساس با تکمیل طرح لایروبی بندر بوشهر زمینه پهلوگیری کشتی‌هایی با تناژ بالای 30 هزار تن در این بندر فراهم می‌شود.

زرین‌فر از تخلیه کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: پس از شش سال کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر بوشهر پهلو گرفت و تخلیه شد.

کشتی چهارم کالای اساسی به‌زودی برای تخلیه کالای اساسی وارد بندر بوشهر می‌شود

وی با بیان اینکه تاکنون 3 کشتی حامل کالای اساسی در بندر بوشهر پهلو گرفته است تصریح کرد: کشتی چهارم کالای اساسی به‌زودی برای تخلیه کالای اساسی وارد بندر بوشهر می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر احیاء تخفیف 20 درصد سود بازرگانی از کشتی‌هایی که از مبدا امارات متحده عربی وارد بنادر می‌شوند خبر داد و افزود: تقویت بنادر و امکان پهلوگیری کشتی‌های بالای 50 هزار تن در بندر بوشهر در دستور کار قرار دارد.

زرین‌فر راه‌اندازی ترمینال و اسکله ویژه صادرات مواد معدنی را از دیگر برنامه‌های استان دانست و گفت: توسعه آبزی‌پروری با رویکرد پرورش ماهی در قفس و پرورش جلبک از دیگر طرح‌ها است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز  با اشاره به رونق بنادر افزود: پس از گذشت چندین سال رویداد خوبی که در بندر بوشهر صورت گرفت تخلیه سه کشتی حامل کالای اساسی با ظرفیت 35 هزار تن بود که عمده آن نیز برنج بوده‌ است.

سیاوش ارجمندزاده  از اجرای طرح لایروبی در کانال دسترسی بندر بوشهر خبر داد و بیان کرد: با اتمام پروژه لایروبی بندر بوشهر و فراهم شدن امکان تردد کشتی‎های 30 هزار تنی روند تخلیه کالاهای اساسی برای سال آینده رونق بیشتری خواهد گرفت.

وی با اشاره به پیشرفت 70 درصدی لایروبی کانال دسترسی بندر بوشهر عنوان کرد: این طرح از پارسال با 190 میلیار تومان اعتبار آغاز شد و با تکمیل آن، کشتی‌های 30 هزار تنی می‌توانند با آبخور 11 متر وارد بندر بوشهر شوند.

210 میلیارد تومان اعتبار به اجرای طرح‌های بندری استان بوشهر تخصیص یافت

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، اعتبار طرح‎های این اداره‌کل 580 میلیارد تومان دانست و تصریح کرد: از ابتدای امسال، 86 میلیارد تومان اعتبار به  طرح‌های بندری تخصیص یافت اما با توجه به افزایش جذب طرح‌ها، در شهریور این میزان به 210  میلیارد تومان رسید.

ارجمندزاده با بیان اینکه پروژه احداث تاسیسات مجتمع بندری نگین ‌بوشهر از پارسال با اعتبار 85  میلیارد تومان آغاز شد خاطرنشان کرد: جاده دسترسی به این مجتمع نیز از اسفند پارسال با 65 میلیارد تومان اعتبار در دست اجراست.

بندر بوشهر از ظرفیت خوبی برخوردار است و یکی از اقدامات مهمی که در این بندر در حال انجام است عملیات لایروبی کانال دسترسی این بندر می‌باشد.

5.7 میلیون مترمکعب عملیات لایروبی در بندر بوشهر انجام  می‌شود

در این پروژه در مجموع  5.7 میلیون مترمکعب عملیات لایروبی انجام خواهد شد که با تحقق این مهم زمینه تردد کشتی‎های تا ظرفیت 30 هزار تن در بندر بوشهر فراهم می‎شود.

با  تکمیل لایروبی کانال دسترسی بندر بوشهر عمق کانال خارجی به منفی 11 و کانال داخلی به عمق منفی 10.5 متر خواهد رسید.

 پروژه لایروبی کانال بندر بوشهر با هدف تامین ایمنی تردد شناورها و تعریض حوضچه چرخش بندر بوشهر، در این محدوده اجرا شده است.

انتهای پیام/190/ح

کد خبر 29746
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم