آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۲/۰۷ ۰۷:۴۰:۴۴
امروز : چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - 2020/02/26 - ۱۹:۲۰:۰۷
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۹
بوشهر|محصولات کشاورزی شبانکاره دشتستان به سبب سرمازدگی از بین رفت

کاهش بیش از حد دما، شدت سرما و برودت هوا به محصولات کشاورزی منطقه شبانکاره دشتستان خسارت فراوانی وارد کرد که سبب نگرانی کشاورزان شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دشتستان، شهرستان دشتستان مهمترین قطب  کشاورزی استان بوشهر است که در این شهرستان علاوه بر خرما انواع محصولات زارعی، باغی، صیفی‌جات و سبزی‌جات کشت و وارد بازارهای مختلف کشور می‌شود.

مهم‌ترین محصولات زراعی را گندم، جو، پیاز، کنجد، سبزی، صیفی و نباتات علوفه‌ای تشکیل می‌دهد.

 شهرستان دشتستان ازلحاظ تولید سالانه خرما و  محصولات زارعی و صیفی جات مقام برتر استان بوشهر دارد که در این راستا میزان تولید خرما در حدود 80 هزار تن و میزان تولید مرکبات حدود 10 هزار تن است.

استان بوشهر دارای بیش از 313 هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی است که حدود 13 درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده که 60 درصد آن در دشتستان قرار دارد.

سرمای شدید سبب بروز خسارت و از بین رفتن محصولات کشاورزی شد

رئیس جهاد کشاورزی شبانکاره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دشتستانبا اشاره به برودت هوا در این منطقه اظهار داشت: کشاورزان شبانکاره‌ای این‌روزها مشغول برداشت محصولاتی همچون گوجه فرنگی، بادمجان، کدو و انواع محصولات دیگر صیفی‌جات هستند.

محمدحسن علی‌نژاد با اشاره به وجود بیش از 500 هکتار اراضی یاد شده افزود: بر اساس ارزیابی‌های اولیه  محصولات بیش از 150 هکتار اراضی کشاورزی شبانکاره دچار خسارت شدند.

وی با بیان اینکه در هر هکتار 40 تن بادمجان، 35 تن کدو، 70 تا 100 گوجه فرنگی و 40 تن هندوانه برداشت می‌شود گفت: سرمای شب گذشته به صدها تن انواع محصولات کشاورزی  شبانکاره خسارت وارد کرد.

کاهش دما سبب خسارت به محصولات کشاورزی بخش شبانکاره شد

حجم خسارت‌ها به محصولاتی مانند بادمجان، فلفل، گوجه فرنگی، کدو، طالبی خربزه و هندوانه به حدی است که سرمایه کشاورزانی که در این راه هزینه کرده بودند از بین رفت و یک شبه به کابوس بزرگی برای آنها تبدیل شد.

شرایط سخت معیشتی و اقتصادی خانواده‌های کشاورزان با رخداد وضعیت وخیم فعلی که منبع درآمدشان نابود شده است چه چشم اندازی را می‌توان متصور شد؟

کشاورزان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم خواستار تسریع در رسیدگی به مشکلات آنان شدند.

در همین حال مدیر امور حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه سرمای شدید محصولات کشاورزی استان بوشهر را تهدید می‌کند گفت: برای جلوگیری از خسارت سرما زدگی حفاظت از محصولات کشاورزی، کنترل دما و رطوبت در گلخانه‌ها و واحدهای تولیدی دامداری انجام شود.

احمد سبحانی افزود: از آنجا که در ارتفاع‌ها کاهش دما شدیدتر است توصیه می‌شود باغداران شهرستان‌های جم، دشتی، دشتستان و تنگستان در ساعت اوج سرما یعنی از ساعت 3 تا 6 بامداد سیستم آبیاری خود را روشن و از هرگونه تغذیه و سم پاشی در ساعت‌های سرد شبانه‌روز پرهیز کنند.

انتهای پیام/190/ح

کد خبر 29786
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم