آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ ۱۹:۲۳:۳۶
امروز : سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - 2020/03/31 - ۱۹:۵۸:۴۰
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
موسیقی جنوب مانند هوای آن تشنه و داغ است

ایسنا/بوشهر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر گفت: جغرافیای خاص جنوب سازنده فرهنگ، تاریخ و ادبیات این منطقه از کشور است.

مجید خورشیدی در آیین اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر افزود: استان بوشهر مهد ادب، نماد مقاومت و ایستادگی در برابر بیگانگان و الگوی فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بوده و است.

وی بیان کرد: منطقه جنوب کشور به ویژه استان بوشهر با توجه به فرهنگ و اقلیم خاص خود خاستگاه آواها و نواهای بیشمار، متنوع و منحصر به فردی است. 

خورشیدی اظهار کرد: اگر موسیقی محلی از خطه جنوب گرفته شود مردمان این منطقه یا مراجعه کنندگان به این شهر قطعا گمشده ای گرانبها را دنبال می کنند. 

وی با اشاره به اینکه جغرافیای جنوب با مؤلفه‌های منحصربه‌فرد خود همواره در جهان متفاوت بوده و بار سنگین تاریخی ماندگار را به دوش می کشد، افزود: نظام قدرتمند صنعتی و نظامی از این منطقه کشور شکل‌ گرفته و دروازه ورود اولین‌ها به کشور بوده است. 

این مسئول به موسیقی و ریتم خاص این منطقه که همانند هوای جنوب تشنه و داغ است اشاره کرد و افزود: مردم جنوب همه موسیقی می‌دانند و این هنر در شکل های مختلف و جزء جزء زندگی آنها حضور دارد.

وی با اشاره به اینکه جغرافیای جنوب نماد فرهنگ، تاریخ و ادبیات این منطقه است، افزود: پیشینیان فرهنگ ها و آیین های متفاوتی را به یادگار گذاشته اند که موسیقی محلی به عنوان فرهنگ بارز این منطقه شناخته می شود.

وی ادامه داد: زبان آثاری که در جنوب خلق می‌شوند عمدتاً خاص و موید ویژگی های زندگی این اجتماع است. 

خورشیدی عنوان کرد: موسیقی رزمی و بزمی و همچنین موسیقی در حین کار بر روی دریا از دیگر مولفه های مردم جنوب است که می توان به سور تا سوگ، از گهواره تا عروسی و عزا و حتی موسیقی بعد از عزا در این خطه اشاره کرد. 

وی با بیان اینکه استان بوشهر گنجینه خلیج فارس است، افزود: اقشار هنرمند و فرهنگیان این استان شایسته حمایت و تجلیل هستند و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند تا به تولید آثار فاخر هنری دست یابند. 

معاون استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: انتقال فرهنگ موسیقی به نسل های آینده یک امر ضروری و بهترین راه مقابله با تهاجمات فرهنگی است.

انتهای پیام 

کد خبر 30215
منبع خبر : خبرگزاری ایسنا