آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۳/۱۱ ۰۲:۰۹:۱۱
امروز : یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - 2020/05/31 - ۰۲:۱۴:۵۲
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۸
قیمت گوجه‌فرنگی در استان بوشهر کاهش یافت

تاکنون ۵۳۰ هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل از اراضی استان بوشهر برداشت شده و قیمت این محصول اکنون در مزارع هر کیلوگرم بین یک‌هزار تا ۱۴۰۰ تومان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم  از بوشهر، یکی از محصولات مهم کشاورزی استان بوشهر که این‌روزها برداشت آن رو به پایان است گوجه فرنگی خارج از فصل است.

هر ساله کشت گوجه فرنگی در استان بوشهر از اواخر مرداد ماه آغاز می‌شود و کشاورزان نخستین برداشت محصول را از آذر ماه اواخر فصل پاییز وارد بازار می‌کنند.

در راستای رعایت الگوی کشت برای مقابله با خشکسالی و صرفه‌جویی در مصرف آب امسال افزون بر 11 هزار و 300 هکتار از مزارع استان بوشهر به تولید گوجه فرنگی خارج از فصل اختصاص یافت.

دیر، دشتستان، دشتی از عمده مناطق کشت گوجه‌فرنگی خارج از فصل است

شهرستان‌های دیر، کنگان، دشتستان، دشتی و جم از عمده مناطق کشت گوجه‌فرنگی خارج از فصل است که برداشت این محصول  تا اواخر فروردین ادامه دارد و بیش‌ترین میزان تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر به ترتیب مربوط به شهرستان‌های دیر، دشتی و دشتستان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه برداشت محصول گوجه‌فرنگی از اراضی استان بوشهر رو به پایان است اظهار داشت: تاکنون افزون بر 530 هزار تن گوجه فرنگی از اراضی استان بوشهر برداشت شده است.

خسرو عمرانی با اشاره به اینکه گوجه فرنگی خارج از فصل در شش شهرستان استان بوشهر تولید می‌شود بیان کرد: بیش‌ترین میزان تولید گوجه‌فرنگی در استان به ترتیب مربوط به شهرستان‌های دیر، دشتی و دشتستان است.

تولید 600 هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر

وی، با بیان اینکه امسال 11 هزار و 300 هکتار از اراضی استان تحت کشت محصول گوجه فرنگی قرار گرفته است افزود: پیش بینی می‌شود بیش از 600 هزار تن، محصول گوجه فرنگی از مزارع استان بوشهر برداشت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از کاهش قیمت گوجه فرنگی در مزارع استان خبر داد و خاطر نشان کرد: قیمت این محصول اکنون در مزارع هر کیلوگرم بین یک‌هزار تا 1400 تومان است.

بیش از 60 درصد گوجه فرنگی خارج از فصل در شهرستان دیر تولید می‌شود

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دیر با بیان اینکه کشاورزان دست از برداشت کشیده‌اند تصریح کرد:  بیش از 60 درصد اراضی و تولید محصول گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر در شهرستان دیر قرار دارد.

عیسی محمددوست  با بیان اینکه کشاورزان شهرستان دیر از سطح 5200 هکتار تاکنون 300 هزار تن محصول گوجه فرنگی خارج از فصل برداشت کرده‌اند گفت: به سبب نبود کارگر و تعطیلی بازارها اکنون برداشت گوجه فرنگی در اراضی شهرستان دیر انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه محصول گوجه فرنگی برداشت نشده نیاز به حمایت برای خرید از کشاورزان دارد تاکید کرد: در صورت برداشت نشدن این محصول، گوجه فرنگی در مزارع از بین می‌رود.

وی،  قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در مزارع شهرستان دیر را 1400 تا 2000 تومان دانست و بیان کرد: گوجه فرنگی گلخانه‌ای نیز هر کیلوگرم 3 هزار تا 4هزار تومان است و این در حالی است که خریدار ندارد.

با این توصیف انتظار می‌رود در راستای حمایت از محصول کشاورزان، زمینه توافقی گوجه فرنگی خارچ از فصل کشاورزان فراهم شود تا ضمن تامین نیاز بازار، گوجه فرنگی درجه 2 به بالا هم به کارخانه‌های تولید رب تحویل شود.

انتهای پیام/190/ ز

کد خبر 32046
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم