آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ ۱۸:۳۰:۰۴
امروز : چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - 2019/03/20 - ۲۱:۱۳:۵۰
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
امید به شکستن طلسم با نگرش متفاوت/ دروازه توکیو نزدیک‌تر از همیشه

سایت فدراسیون فوتبال در گزارشی به بررسی شرایط تیم امید ایران برای حضور در بازیهای آسیایی و مقدماتی المپیک ۲۰۲۰ توکیو پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر در گزارش سایت فدراسیون فوتبال آمده است: تیم ملی فوتبال امید ایران که خود را برای حضور در رقابت های  آسیایی جاکارتا آماده می کند با استفاده از نسل مستعد و بازیکنان توانمند زیر ۲۱ سال و انتخاب یک استراتژی متفاوت به شکستن طلسم حضور در بازی های المپیک امیدوار است.

نگرش متفاوت به موضوع تیم امید و برنامه ریزی دراز مدت در راستای شکل دهی تیمی منسجم و قدرتمند جهت حضور در مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۲۰ موجب شده تا بازی‌های آسیایی به عنوان میدانی جهت کسب تجربه بیشتر در مسیر ساختن یک نسل طلایی از ستاره های جوان و مستعد فوتبال ایران قرار گیرد اما بی شک، هدف نهایی کسب تجربه ای ارزشمند به منظور پایان به حسرت چند دهه ای حضور فوتبال ایران در بازی های المپیک است.

مرور رویکرد برخی از کشورهای توسعه یافته فوتبال آسیا در سال های پایانی دهه ۹۰ و آغاز هزاره سوم میلادی به خوبی نشان می دهد که استراتژی متفاوت فوتبال ایران در این دوره مطابق با الگوهای مشابه است که می تواند منجر به شکل گیری یک تیم قدرتمند و با تجربه بین المللی در سال های آتی فوتبال ایران شود.

بازی های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک یکی از نمونه های قابل توجه در انتخاب چنین رویکردی است. زمانی که تیم های ملی فوتبال ایران ، چین و کویت از میان قدرت های مدعی فوتبال آسیا با تمام قدرت و ستاره های نامدار خود وارد مسابقات فوتبال این بازی ها در تایلند شدند اما برخی کشورها نظیر؛ ژاپن و کره جنوبی ترجیح دادند به جای استفاده از نفرات باتجربه با حضور نفرات جوان تر گام به این رقابت ها بگذارند.

در نهایت،تیم ملی کشورمان با اتکا به حضور جمع گسترده ای از بازیکنان حاضر در جام جهانی ۹۸ فرانسه و گروهی از بازیکنان جوان تر، به عنوان قهرمانی آن رقابت ها دست یافت و تیم هایی مثل کره جنوبی و ژاپن با بازیکنان جوان و کم تجربه خود توفیق چندانی در آن رقابت ها نداشتند  خصوصا ژاپنی ها که در مرحله گروهی از رقابت ها کنار رفتند.

همان نسل طلایی ژاپن در بانکوک ۱۹۹۸ اما، دو سال بعد یکی از نمایندگان فوتبال آسیا در بازی های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی بود و البته فوتبال ایران در آن دوره با یک تیم پرستاره اما جوان باز هم موفق به صعود به المپیک نشد.

ستاره های گمنام تیم های ژاپن و کره جنوبی در بازی های ۱۹۹۸ تیم های قدرتمند و تاریخ‌ساز حاضر در جام جهانی ۲۰۰۲ را شکل دادند. همچنین ژاپنی ها پس از این رقابت ها در جام های ملت های آسیای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ به عنوان قهرمانی آسیا دست یافتند اما فوتبال ایران به رغم حذف در مرحله یک چهارم پایانی در این تورنمنت موفق به حضور در جام جهانی ۲۰۰۲ همچنین المپیک های سیدنی و آتن  نشد.

این رویکرد در بازی های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان هم به شکل دیگری تکرار شد. فوتبال ایران  با تیم زیر ۲۳ سال و حضور ۳ بازیکن کمکی در بازی های آسیایی بوسان شرکت کرد و البته با اقتدار به عنوان قهرمانی دست یافت. اما تیم عمدتا زیر ۲۱ سال ژاپن که در فینال همان مسابقات مقابل ایران با نتیجه دو بر صفر شکست خورده بود با همان ترکیب در مرحله مقدماتی المپیک آتن درخشید و با اقتدار به المپیک ۲۰۰۴ صعود کرد. 

بدین ترتیب ایران قهرمان مقتدر فوتبال در دو دوره پیاپی بازی های آسیایی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ همچنان رویای حضور در المپیک را در ذهن داشت؛رویایی که در آن ایام محقق نشد.

امروز بی شک  دست آورد اصلی حضور تیم زیر ۲۱ سال ایران در جاکارتا، شکل گیری تجربه ای متفاوت و ارزنده برای نسلی است که می توانند امیدهای تاریخ ساز فوتبال ایران در مسیر صعود به معتبرترین رویداد ورزشی جهان باشند.  دروازه های توکیو نزدیک تر از هر زمان دیگری به نظر می رسند.

کد خبر 4223
منبع خبر : خبرگزاری مهر